Sport 30 Octombrie 2007 / 00:00 722 accesări

De astăzi, HCM în efectiv complet

Campioana României, Handbal Club Municipal Constanţa, se va antrena începînd de astăzi în efectiv complet. După ce au participat în weekend-ul trecut, cu Naţionala României, la Trofeul “Carpaţi”, Ionuţ Stănescu, Mihai Timofte, Mihai Popescu şi Alexandru Csepreghi vor reveni de azi sub comanda antrenorilor Eden Hairi şi Aleksandar Adzic. HCM va pregăti în această săptămînă jocul de la Bacău, cu nou-promovata Ştiinţa Municipal Dedeman, programat duminică, de la ora 11.00.

Eliza Samara, bronz în Africa de Sud

Duminică, la Cape Town (Africa de Sud) au avut loc finalele ediţiilor din acest an ale ITTF World Cadet Challenge şi ITTF World Junior Circuit la tenis de masă. Delegaţia României, reprezentată de campionii europeni Hunor Szocs, Cristina Hîrîci şi Eliza Samara, a obţinut nu mai puţin de cinci medalii, după ce două dintre ele fuseseră cîştigate de Hunor Szocs (aur cu echipa Europei) şi de Cristina Hîrîci (bronz cu echipa de cadete a Europei). Sportivii noştri s-au calificat în trei finale (simplu juniori, dublu cadete şi dublu cadeţi). Eliza Samara a ocupat primul loc în cadrul Grupei A în competiţia junioarelor şi s-a calificat astfel direct în semifinalele competiţiei. Samara a obţinut medalia de bronz după ce a cedat, cu 2-4, în penultimul act, în duelul cu Wakamiya Misako (Japonia). Cristina Hîrîci a cîştigat medalia de argint la dublu cadete alături de Magdalena Szczerkowska (Polonia) şi a ocupat locul 6 la simplu cadete. La dublu cadeţi, Hunor Szocs a obţinut medalia de argint, împreună cu Christoph Schmidl (Germania) şi a ocupat locul 8 la simplu cadeţi.

Două titluri naţionale pentru karateka de la CS „Marea Neagră” Constanţa

Sîmbătă, la Titu, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Karate Kumite al stilului „Shito-Ryu” pentru minicadeţi, cadeţi şi juniori, feminin şi masculin. La concurs au participat 90 de sportivi reprezentînd 15 cluburi de Karate „Shito-Ryu” din Federaţia Română de Karate Modern. Sportivii de la CS „Marea Neagră” au obţinut două titluri naţionale - Alexandru Antonache (minicadeţi, +65 kg) şi echipa de cadeţi (Alin Enache, Alexandru Neagu, Alexandru Antonache şi Nicolae Tudosoiu), trei medalii de argint - Carmen Vlădoiu (cadete, 55 kg), Alexandru Neagu (cadeţi, 55 kg) şi Alin Enache (cadeţi, 60 kg) şi o medalie de bronz - Nicolae Tudosoiu (minicadeţi, 55 kg).

Pavel ocupă locul 82 în clasamentul ATP

Tenismanul Andrei Pavel ocupă locul 82, cu 497 de puncte, după o coborîre de zece poziţii, în clasamentul ATP Entry, dat publicităţii luni. Victor Hănescu a coborît patru poziţii şi se află pe locul 90, cu 463 p. Următorul român din acest clasament este Adrian Cruciat - locul 242, cu 161 p. În clasamentul ATP Race, Pavel ocupă locul 74, cu 72 p, după o coborîre de o poziţie. Tot o coborîre, de două locuri, a înregistrat şi Victor Hănescu, aflat acum pe poziţia 111, cu 35 p. La dublu, cel mai bine clasat român este tot Andrei Pavel, cu 1.835 p (locul 24, a urcat o poziţie), urmat de Florin Mergea (locul 148, 372 p).

În Cupa Davis, România - Franţa se va juca la Sibiu

Meciul de tenis dintre România şi Franţa, din primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis 2008 se va desfăşura în oraşul Sibiu, între 9 şi 11 februarie 2008, a declarat preşedintele Federaţiei Române de Tenis, Ilie Năstase. Lipsa unei arene adecvate în Capitală i-a forţat pe conducătorii tenisului românesc să caute soluţii în provincie, iar Sala „Transilvania” din Sibiu este cea mai bună alegere în acest moment. FR de Tenis va solicita o derogare de la Federaţia Internaţională de Tenis, necesară ca meciul să se desfăşoare într-o sală sub 3.000 de locuri. Căpitanul-nejucător al Franţei, Guy Forget, intenţionează să renunţe la această funcţie în urma divergenţelor cu preşedintele federaţiei, Christian Bimes, care doreşte o restrîngere a staff-ului echipei şi vrea să impună prezenţa în pregătiri a tehnicienilor individuali ai jucătorilor. Bimes ar trebui să anunţe săptămîna viitoare numele căpitanului pentru meciul cu România, din februarie.