Test util pentru HC Farul

Handbal masculin

Sport 19 Ianuarie 2017 / 19:15 784 accesări

HC Farul a cedat după pauză în duelul cu Dunărea Călărași

Formația Handbal Club Farul Constanța a susținut joi, în Sala Sporturilor, o partidă amicală în compania echipei Dunărea Călărași. Jucătorii antrenați de Eden Hairi, Florin Cazan și Gabriel Borodi au început curajos întâlnirea și au condus cu 7-2, iar la pauză au avut un avantaj de patru goluri, 17-13. Aflați la începutul perioadei de pregătire, handbaliștii constănțeni au slăbit ritmul în partea a doua a jocului, iar oaspeții, aflați pe locul 10 în Liga Națională, au recuperat pas cu pas, pentru a se impune în final cu scorul de 30-26. Golurile echipei HC Farul au fost reușite de Nițu 9, Lekovic 4, Tudorancea 4, Savu 2, C. Ion 2, Susanu 2, Stankovic 1, Loghin 1 și portarul Luca 1.

Antrenorul principal Eden Hairi s-a declarat mulțumit de evoluția elevilor săi, mai ales din prima repriză, și : „În această perioadă în care ne aflăm mai mult a contat pregătirea fizică, decât cea tehnico-tactică, iar acest lucru s-a și văzut. Multe greșeli neforțate, ceea ce a făcut să pierdem repriza a doua și meciul. Sunt mulțumit de evoluția unor jucători. Am avut și mai multe absențe și nu putem să tragem prea multe concluzii. Sperăm să facem o figură frumoasă și la Călărași”.

Cele două echipe vor disputa întâlnirea revanșă săptămâna viitoare, la Călărași, marți, 24 ianuarie.