Timișoara Saracens a pierdut și al doilea meci din European Rugby Challenge Cup

Sport 21 Octombrie 2016 / 16:43 430 accesări
Rugbyștii de la Stade Français au marcat patru eseuri Timișoarei în meciul de joi seară

Stade Français a câştigat cu scorul de 27-0 meciul disputat joi seară cu Timișoara Saracens, pe teren propriu, în etapa doua din European Rugby Challenge Cup, a doua competiție valorică europeană intercluburi. Jules Plisson a reuşit un eseu în primul minut al meciului, iar Morne Steyn a transformat. Tot Steyn a marcat și din lovitură de pedeapsă, în minutul 8. Faraj Fartass a reuşit un eseu în minutul 16, transformat de același Steyn. Djibril Camara a semnat eseul din minutul 19, dar Steyn a ratat transformarea. În repriza a doua, Sylvain Nicolas a reuşit un eseu în minutul 52, iar Steyn a ratat din nou transformarea, însă gazdele își asiguraseră deja punctul-bonus ofensiv.

Au evoluat pentru Timișoara (antrenor Grainger Heikell): Gigi Militaru (60 Sione Taupaki), Andrei Rădoi (50 Eugen Căpățînă), Edmund Aholelei (50 Samuel Mariș) - Ionuț Mureșan (64 Marian Gorcioaia), Valentin Popîrlan - Randall Morrison (59 Daniel Ianuș), Vasile Rus, Stelian Burcea (căpitan) - Valentin Calafeteanu, Jody Rose - Stephen Shennan (46 Mădălin Lemnaru), Jack Umaga, Brian Sefanaia, Fonovai Tangimana - Cătălin Fercu (rezerve neutilizate: Daniel Zaharia, Tevita Manumua).

În urma acestui rezultat, campioana României se află pe ultimul loc în grupă, fără niciun punct. Edinburgh, Harlequins și Stade Français au acumulat câte 5 puncte, însă cele două formații britanice vor juca abia sâmbătă meciul direct din etapa a doua. Pe 10 decembrie, Timişoara Saracens va juca împotriva englezilor de la Harlequins, pe stadionul „Dan Păltinișanu”.

Pătrunderea echipei din Timișoara în grupele Challenge Cup a însemnat revenirea unei echipe de club din România în această fază a competiţiilor continentale, după o pauză de 14 ani.