Titlu european pentru CS Farul la sambo

Daniela Poroineanu a obținut aurul în Rusia

Sport 16 Mai 2016 / 18:02 519 accesări
Daniela Poroineanu nu are rivală în Europa la categoria 56 kg

Săptămâna trecută, la Kazan (Rusia), s-au desfășurat Campionatele Europene de sambo, competiție la care delegația României a cucerit două medalii. Cea mai valoroasă sportivă română la această disciplină, Daniela Poroineanu, legitimată la CS Farul Constanța și antrenată de Viorel Gîscă, și-a confirmat valoarea și la Europenele 2016, adăugând încă un titlu continental la impresionantul său palmares! Poroineanu a obținut medalia de aur la categoria 56 kg, după ce a învins-o în finală pe Kristina Khramtsova (Rusia). Medaliile de bronz ale acestei categorii au intrat în posesia sportivelor Tena Šikić (Croația) și Salome Abashidze (Georgia). Reamintim că Daniela Poroineanu (fostă Hondiu) a devenit campioană europeană și anul trecut, reușind în 2015 să mai cucerească medalii de bronz la Jocurile Europene de la Baku și la Campionatele Mondiale.

Cealaltă sportivă română care a urcat pe podium la Kazan este Andreea Ionaș, medaliată cu argint după ce a pierdut finala cu Maryna Zharskaya (Belarus). Ylia Vitsina (Rusia) și Mariia Buiok (Ucraina) au intrat în posesia medaliilor de bronz la această categorie, 52 kg. Să mai precizăm că Viorel Gîscă, președintele Federației Române de Sambo, a fost premiat de Federația Europeană de specialitate pentru dezvoltarea și promovarea sportului sambo în Europa.