Tom Dumoulin a sosit primul în Andorra, pe o ploaie torențială

Sport 10 Iulie 2016 / 19:43 507 accesări
Tom Dumoulin s-a impus în etapa de duminică a Turului Franței

Ciclistul olandez al echipei Giant-Alpecin, Tom Dumoulin, a câștigat duminică etapa a noua a Turului Franței, disputată pe distanța de 184,5 kilometri, între localităţile Vielha Val d'Aran și Andorra Arcalis, și care s-a încheiat pe o ploaie torențială. A fost o etapă desfășurată în afara... granițelor Franței, cu startul în Spania și finalul în cățărare, în Andorra! Câștigătorul, Tom Dumoulin, a intrat astfel în galeria selectă a cicliștilor care au la activ victorii în toate cele trei mari tururi (Franța, Italia, Spania).

Dumoulin a făcut parte dintr-o evadare și a atacat pe zona de plat dinaintea ultimei cățărări a zilei, spre Andorra-Arcalis. Olandezul în vârstă de 25 de ani i-a devansat pe portughezul Rui Costa (Lampre) și pe polonezul Rafal Majka (Tinkoff). Dumoulin obținuse victorii și în precedentele două competiții majore, Turul Spaniei 2015 și Turul Italiei 2016!

În ceea ce-i privește pe marii favoriți, Nairo Quintana nu a încercat niciun atac, preferând să rămână în roata lui Chris Froome, care a anihilat orice tentativă de desprindere a altor rutieri din grupul fruntaș. Froome și Quintana au încheiat în același grup cu Richie Porte, Dan Martin, Adam Yates și Jesús Herrada, iar britanicul și-a păstrat tricoul galben, având 16 secunde avans față de Yates. Martin a urcat pe locul al treilea, la 19 secunde de lider, iar Quintana este al patrulea, la 23 de secunde în urma primului clasat. Joaquin Rodriguez, locul 3 la startul rundei, a coborât pe 5.

Luni este programată prima zi de pauză în Turul Franței 2016. Marți se pleacă din Andorra, de la Escaldes-Engordany, și se ajunge în Franța, la Revel, după 197 de kilometri. La începutul etapei va fi o cățărare de categoria întâi, iar finișul este într-o zonă plată.

ALBERTO CONTADOR A ABANDONAT DUMINICĂ

Alberto Contador, câștigător de două ori în Turul Franței, a abandonat în actuala ediție din cauza unor probleme de sănătate. Cu aproximativ 100 de kilometri rămași din etapa a noua, ibericul de la echipa Tinkoff a coborât de pe bicicletă și s-a urcat în mașina echipei sale.

Pentru ciclistul în vârstă de 33 de ani, ediția actuală a Turului Franței era deja una de coșmar. Contador a căzut și în prima, și în a doua etapă, suferind mai multe răni și vânătăi. Apoi, la primele etape în munți, a fost lăsat în urmă de grupul celorlalți favoriți la tricoul galben, iar înaintea etapei a noua oficialii echipei Tinkoff anunțau că spaniolul a avut febră și a urcat cu dificultate în șa. La startul etapei de duminică, Alberto Contador era pe locul 20, la peste trei minute în urma liderului, Chris Froome.

Contador a câștigat Turul Franței în 2007 și 2009, impunându-se apoi și la ediția din 2010, dar această ultimă victorie i-a fost retrasă după ce a fost depistat pozitiv la un control antidoping.