Tottenham a câştigat primul duel englezesc din sferturile UCL

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa tur

Sport 10 Aprilie 2019 / 09:01 371 accesări

Lupta pentru semifinalele Ligii Campionilor la fotbal a început marţi seară, iar Tottenham Hotspur şi FC Liverpool sunt echipele care s-au impus în manşa tur a sferturilor de finală. În confruntarea englezească, Kun Aguero a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 13, minut cu ghinion pentru atacantul argentinian al celor de la Manchester City, portarul Lloris respingând mingea trimisă de la „punctul cu var”. În disputa FC Liverpool - FC Porto, la începutul reprizei a doua, în minutul 48, gazdelor le-a fost anulat un gol înscris de Sadio Mané pentru o poziţie de ofsaid.

Rezultatele înregistrate marţi seară: Tottenham Hotspur - Manchester City 1-0 (Son 78) și FC Liverpool - FC Porto 2-0 (N. Keïta 5, Firmino 26).

Miercuri, 10 aprilie, de la ora 22.00, sunt programate celelalte două partide din prima manşă a sferturilor de finală: Manchester United - FC Barcelona şi Ajax Amsterdam - Juventus Torino. Întâlnirile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.