Tottenham şi Real Madrid, învingătoare în turul optimilor UCL

Fotbal / UEFA Champions League

Sport 14 Februarie 2019 / 10:31 448 accesări
Sergio Ramos a evoluat în meciul cu numărul 600 pentru Real Madrid (sursa foto: Facebook UEFA Champions League)

Miercuri seară s-au disputat încă două partide din optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, manşa tur. Tottenham s-a impus la scor de forfait şi este cu un pas în sferturi, iar Real Madrid a câştigat la Amsterdam.

Rezultate: Tottenham Hotspur - Borussia Dortmund 3-0 (Son 47, Vertonghen 83, Llorente 86) şi Ajax Amsterdam - Real Madrid 1-2 (Ziyech 75 / Benzema 60, Asensio 87). Returul este programat la 5 martie.

La Amsterdam, Sergio Ramos a jucat meciul cu numărul 600 la Real Madrid. În minutul 38, Tagliafico (Ajax) a trimis mingea în poarta apărată de Courtois, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR.

Săptămâna viitoare sunt programate celelalte partide din optimi, manşa tur - marţi, 19 februarie: FC Liverpool - Bayern Munchen şi Olympique Lyon - FC Barcelona; miercuri, 20 februarie: Atletico Madrid - Juventus Torino şi Schalke 04 Gelsenkirchen - Manchester City.