Trei prezențe pe podium pentru constănțeni la Cupa României la tenis de masă

Tenis de masă / Cupa României la tineret și seniori

Sport 13 Decembrie 2015 / 15:54 540 accesări

Timp de trei zile, în perioada 11-13 decembrie, în localitatea Dumbrăvița, din județul Timiș, a avut loc Cupa României la tenis de masă la tineret și seniori, competiție la care a fost prezentă o importantă delegație constănțeană, condusă de antrenorul Stelian Hașoti. Din păcate, sportivii din orașul de la țărmul mării nu au reușit să câștige vreun trofeu, dar au urcat de trei ori pe podium la tineret. Astfel, în întrecerea feminină, Alina Zaharia (CS Farul) s-a clasat pe locul secund, după ce pierdut finala disputată împotriva Adinei Diaconu (CSS Slatina), cu 1-4, iar Mihaela Plăeașu (LPS „Nicolae Rotaru”) a încheiat pe ultima treaptă a podiumului, fiind învinsă, în duelul constănțean din semifinale, de Alina Zaharia, cu 4-0. În întrecerea masculină, Cristian Pletea (LPS „Nicolae Rotaru”) a terminat pe locul al treilea, după ce a cedat, în penultimul act al competiției, în fața lui Alexandru Manole (CS Pristavu Câmpulung), cu 3-4.

La seniori, în întrecerea feminină, Alina Zaharia a pierdut în sferturile de finală, tot în fața Adinei Diaconu, cu 0-4, iar Mihaela Plăeașu s-a oprit în aceeași fază a compeției, după ce a cedat, cu 3-4, în disputa cu Mihaela Dospina (ACS Dumbrăvița). Tot în sferturi a fost învins și Cristian Pletea în concursul masculin, de către Adrian Dodean, cu 4-2.

SAMARA, ÎNVINSĂ ÎN PRIMUL TUR LA LISABONA

Prezentă la startul celei mai importante competiții de final de an din tenisul de masă mondial, finala circuitului mondial ITTF, care a avut loc în capitala Portugaliei, Lisabona, și a adus la start cele mai bune 16 jucătoare din lume în 2015, Eliza Samara a pierdut încă din primul tur. Sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Viorel Filimon, aflată pe locul 20 în ierarhia mondială, a cedat în duelul cu sportiva germană de origine chineză Ying Han, locul 9 ITTF, scor 3-4, la capătul unei întâlniri dramatice. Constănțeanca a câștigat primul set, apoi le-a cedat pe următoarele trei, însă a revenit spectaculos și a egalat. Din păcate, asiatica a fost mai puternică în decisiv și Samara nu a putut repeta performanța din finala Qatar Open, când s-a impus în fața lui Ying Han.