Trei puncte importante pentru FC Farul

În etapa a 6-a a Ligii a 2-a la fotbal

Sport 08 Septembrie 2019 / 15:26 1202 accesări

Fundaşul Viorel Lică a deschis drumul Farului spre victorie

FC Farul Constanța a obţinut duminică, pe teren propriu, în etapa a şasea a Ligii a 2-a la fotbal, a doua victorie din actualul campionat, învingând cu scorul de 2-0 (V. Lică 38, I. Stoica 74) formaţia FC Csikszereda. În urma acestui succes, FC Farul a urcat pe locul 11 în clasament, cu 8 puncte, iar în etapa viitoare va juca în deplasare, sâmbătă, 14 septembrie, de la ora 11.00, cu ASU Politehnica Timişoara. Dar până atunci, miercuri, 11 septembrie, de la ora 16.30, FC Farul va evolua la Făurei, în turul al patrulea al Cupei României.

În meciul de duminică, Farul a irosit o mare ocazie în minutul 10, atunci când Ionuţ Stoica nu l-a putut învinge pe Bordaş, iar portarul Muţiu a intervenit salvator în minutul 30, la reluarea lui Barta. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 38, mingea centrată din lovitură liberă de Patrick Petre fiind reluată perfect de fundaşul Viorel Lică. În repriza a doua a fost rândul lui Alexandru Stoica să fie aproape de gol în minutele 50, şut din lovitură liberă respins de portar, 58, reluare imprecisă din interiorul careului, şi 70, dintr-o altă lovitură liberă. Muţiu a mai salvat o dată Farul în minutul 71, la şutul lui M. Takacs, pentru ca Ionuţ Stoica să aducă liniştea în tabăra constănţeană prin golul marcat pe contratac, în minutul 74.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Farul (antrenor Ianis Zicu): Muţiu (cpt.) - Al. Nicola, Cană, V. Lică, Carabela - M. Doumbia, P. Antoche - Kanda (32 P. Petre), Greu (61 A. Cruceru), Al. Stoica - I. Stoica (83 Hordouan); FC Csikszereda (antrenor Valentin Suciu): Bordaş - Palmeş, Mitra, Lalic, Majzik - S. Vereş, Eder Gonzalez, Erdei (67 Hodgyai) - Bara, B. Barna (cpt.) (67 M. Takacs), Barta (64 A. Barna). Cartonaşe galbene: Greu, M. Doumbia / Barta, Lalic. Meciul a fost arbitrat de Mihai Amorăriței.

Clasament Liga a 2-a: 1. Turnu Măgurele 18p (golaveraj: 15-1), 2. Mioveni 14p (9-3), 3. Buzău 13p (12-3), 4. UTA 12p (14-2), 5. FC Argeş 12p (9-5), 6. Metaloglobus 10p (11-7), 7. Rapid 10p (8-7), 8. Petrolul 10p (6-5), 9. Viitorul Pandurii 10p (6-6), 10. Chiajna 10p (6-8), 11. FC FARUL 8p (4-4), 12. Reșița 7p (8-7), 13. Ripensia 7p (6-8), 14. Daco-Getica 6p (2-8), 15. Călărași 5p (5-9), 16. ASU Poli 4p (3-5), 17. Csikszereda 4p (4-7), 18. U. Cluj 3p (3-7), 19. Pandurii 2p (2-10), 20. Snagov 0p (1-21).