Trei puncte importante pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 3-a: FC VIITORUL - FC VOLUNTARI 2-0

Sport 06 August 2018 / 22:08 460 accesări

FC Viitorul a obţinut primul succes în actuala ediţie a Ligii 1, învingând luni, pe teren propriu, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, cu scorul de 2-0 (Vînă 69-pen., Drăguş 79), pe FC Voluntari. Întâlnirea din etapa a treia a fost una în care oaspeţii au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 14, atunci când mingea şutată de Veiga a lovit bara laterală. Viitorul putea intra în avantaj la vestiare, însă Ianis Hagi a executat imprecis o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri în minutul 45. Repriza a doua a fost controlată în totalitate de jucătorii constănţeni, iar tabela de marcaj a fost modificată de două ori. În minutul 69, Ionuț Vînă a fructificat o lovitură de la 11 metri, acordată pentru un henț comis în careu de Zgrablic, iar Denis Drăguș a înscris în minutul 79, după o superbă acțiune personală, în care a depăşit trei adversari şi l-a învins pe Drăghia cu un șut plasat.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi, antrenor Cătălin Anghel): Buzbuchi - Mladen, Luchin, Țîru, De Nooijer - Vl. Achim, Artean (89 Hodorogea), Vînă - I. Hagi (cpt.), Voduț (56 A. Ciobanu) , Mățan (56 Drăguș); FC Voluntari (antrenor Daniel Oprița): Drăghia - Leasă, Zgrablic, Wallace, Bucurică - Al. Răuță, Artabe (71 Belahmeur) - Veiga (61 Malfleury), Laidouni, Căpățână - A. Bălan (83 Al. Tudorie). Cartonașe galbene: Țîru, Artean / Artabe, Laidouni, Al. Răuță, A. Bălan, Zgrablic, Căpățână. Meciul a fost arbitrat la centru de Marcel Bîrsan (Bucureşti).

„O victorie frumoasă, muncită. Am aflat cu jumătate de oră înaintea meciului că nu pot sta pe bancă. Dar Cătălin a fost antrenor principal şi poate să conducă echipă fără probleme. Sunt bucuros, fericit. Campionatul este abia la început, drumul e lung”, a declarat managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi

În etapa viitoare, FC Viitorul va juca în deplasare, luni, 13 august, de la ora 21.00, pe Dinamo Bucureşti.