Trei puncte necesare ca aerul pentru SSC Farul

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 24-a: CS BALOTEŞTI - SSC FARUL CONSTANŢA 0-1

Sport 09 Martie 2019 / 13:06 1303 accesări

Pedro Celestino a înscris, din penalty, golul victoriei Farului la Baloteşti (sursa foto: Facebook FC Farul Constanţa)

Victorie importantă obţinută de SSC Farul Constanţa, sâmbătă, în deplasare, în etapa a 24-a a Ligii a 2-a la fotbal, 1-0 (Celestino 57-pen.) cu CS Baloteşti, una dintre echipele aflate în partea inferioară a clasamentului.

În partida disputată la Baloteşti, Farul a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 13, atunci când Antoche a reluat mingea cu capul pe lângă poartă, din doi-trei metri, după un corner executat de Neciu. Gazdele au replicat peste un minut, dar Raul Avram a fost la post la şutul lui Al. Stoica. În minutul 17, Celestino a executat slab o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, iar în minutul 37 Neciu a şutat imprecis din interiorul careului. Farul a mai ameninţat poarta adversară în finalul primei reprize, în două rânduri, însă fără succes.

Golul mult aşteptat a venit în minutul 57, Pedro Celestino fructificând o lovitură de la 11 metri obţinută de Rafa Miranda şi Farul a modificat tabela de marcaj. Rămasă cu un om mai puţin după eliminarea atacantului Nicolae Moise, în minutul 60, formaţia constănţeană a rezistat până la final, când şi-ar fi putut chiar majora avantajul. Rafa Miranda a mai obţinut un penalty în prelungirile meciului, iar fundaşul Flămânzeanu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe, după care portarul Fulga a protestat şi a primit al doilea avertisment şi implicit cartonaşul roşu. Însă Pedro Celestino nu l-a putut păcăli pe atacantul Al. Stoica, intrat în poartă, astfel că Farul s-a impus doar cu 1-0, trecându-şi în cont trei puncte extrem, extrem de importante.

Au evoluat pentru SSC Farul (antrenori Petre Grigoraş şi Marian Dinu): R. Avram (cpt.) - Antoche, Ehmann, Ispas - Joao Diogo, D. Toma (61 Şandru), Celestino, R. Miranda, Neciu (90+6 Sabangeanu) - Rosado, N. Moise.

Rezultate - sâmbătă, 9 martie: Sportul Snagov - Dacia Unirea Brăila 1-0, Pandurii Tg. Jiu - Daco-Getica Bucureşti 0-2, Metaloglobus Bucureşti - CS Mioveni 2-0, ACS Energeticianul - FC Argeş 0-0, UTA Arad - ACS Poli Timişoara 2-1.

Celelalte meciuri ale etapei - sâmbătă, 9 martie, ora 15.00: ASU Politehnica Timișoara - Aerostar Bacău; duminică, 10 martie, ora 11.00: Academica Clinceni - Ripensia Timișoara (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 13.00: Luceafărul Oradea - Universitatea Cluj (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 15.00: Chindia Târgovişte - Petrolul Ploieşti (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1).

Clasament: 1. Snagov 55p (golaveraj: 40-16), 2. Clinceni 51p (44-15), 3. U. Cluj 50p (50-15), 4. Chindia 50p (45-25), 5. Petrolul 49p (46-20), 6. FC Argeş 42p (36-21), 7. Mioveni 38p (35-27), 8. UTA 35p (37-32), 9. Energeticianul 31p (31-29), 10. Pandurii 29p (38-39), 11. Ripensia 28p (26-32), 12. Metaloglobus 28p (20-44), 13. Daco-Getica 27p (33-35), 14. ASU Poli 26p (18-24), 15. Luceafărul 25p (25-40), 16. Aerostar 23p (35-43), 17. SSC FARUL 23p (31-45), 18. Baloteşti 22p (23-45), 19. ACS Poli 14p (20-48), 20. Dacia Unirea 12p (19-61).