Trei titluri pentru Biruinţa Gherăeşti

Oină / CN de juniori

Sport 06 August 2013 / 00:00 560 accesări

La finalul săptămânii trecute, la Constanţa, pe stadionul „Cleopatra” din Complexul Sportiv „Badea Cârţan”, s-au desfăşurat Campionatele Naţionale de oină rezervate juniorilor I, II şi III, competiţie organizată de Federaţia Română de Oină, în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului, Consiliul Judeţean Constanţa, CS Frontiera Tomis Constanţa, CS Spicu Horia Constanţa, DJST Constanţa, CS Cleopatra Mamaia şi Asociaţia Judeţeană de Oină Constanţa. Marea învingătoare a întrecerii a fost Biruinţa Gherăeşti Neamţ, care a câştigat titlul de campioană la toate cele trei categorii de vârstă. Astfel, după ce vineri s-au impus în întrecerea juniorilor III, moldovenii au repetat performanţa şi sâmbătă, la juniori II, unde au luat startul opt echipe. Clasament final: 1. Biruinţa Gherăeşti Neamţ; 2. Dacia Mioveni 2012; 3. Dinamic Coruia; 4. Izvorul Chiuieşti; 5.Avântul Curcani; 6. Spicu Horia, 7. Victoria Surdila Greci Brăila; 8. Progresul Dieci Arad. Duminică, Biruinţa şi-a continuat şirul succelor, adjudecându-şi titlul şi la juniori I, unde au fost prezente şapte echipe. Clasament final: 1. Biruinţa Gherăeşti Neamţ; 2. Izvorul Chiuieşti Dacia Mioveni 2012; 3. Victoria Surdila Greci Brăila; 4. Dinamic Coruia; 5. Spicu Horia; 6. Avântul Curcani; 7. Progresul Dieci Arad.

„A fost o competiţie cu o numeroasă participare, peste 200 de copii fiind prezenţi la startul întrecerii. Am văzut echipe bine pregătite şi consider că s-a făcut o bună propagandă oinei, iar scopul întrecerii, acela de a asigura viitorul pentru echipele de seniori, a fost realizat”, a spus preşedintele Federaţiei Române de Oină, Nicu Dobre.