Tricolorii au câştigat, Lobonţ s-a retras din naţională

Fotbal / Meci amical: ROMÂNIA - FINLANDA 2-0

Sport 05 Iunie 2018 / 22:27 831 accesări
Cristi Manea (primul din dreapta), jucătorul lansat în fotbalul mare de Viitorul, a înscris primul său gol pentru echipa naţională (sursa foto: www.frf.ro)

Reprezentativa de fotbal a României s-a impus, marţi seară, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în partida amicală cu Finlanda, cu scorul de 2-0. Golurile victoriei au fost marcate de doi jucători de la CFR Cluj, campioana en titre, fundaşul Cristi Manea, în minutul 37, şi mijlocaşul Ciprian Deac, în minutul 61. Selecţionerul Cosmin Contra l-a trimis în poartă în ultimele minute şi pe Bogdan Lobonţ, care la 40 de ani a îmbrăcat pentru ultima oară într-un joc oficial tricoul naţionalei României.

Au evoluat următoarele formaţii - România: Tătărușanu (87 Lobonţ) - Cr. Manea, Săpunaru (cpt.) (56 Toșca), M. Bălașa, Bancu - P. Anton, Stoian - C. Deac (64 Man), Al. Mitriță (80 Grozav), Budescu (56 Chipciu) - Al.Băluță (62 G. Pușcaș); Finlanda (selecționer Markku Kanerva): Hradecky - Toivomaki, Toivio, Vaisinen, Pirinen (65 Uronen) - Lod, Lam (57 Kamara), Sparv (cpt.), Taylor (77 Vayrynen) - Skrabb (57 Sori), Sadik (63 Karjalainen).

La 7 septembrie, România va întâlni Muntenegru, pe teren propriu, în primul joc oficial din Liga Națiunilor.