Tricolorii au pășit cu stângul în preliminariile CM de fotbal pe plajă

Sport 02 Septembrie 2016 / 18:49 711 accesări
România a cedat neașteptat în duelul cu Anglia

Vineri, la Jesolo (Italia), au debutat preliminariile europene ale Campionatului Mondial de fotbal pe plajă de anul viitor, al cărui turneu final este programat în Bahamas, între 27 aprilie și 7 mai 2017. Competiția este organizată în sistem turneu de 28 de echipe și se va încheia pe 11 septembrie. În prima fază a calificărilor, cele 28 de participante sunt împărțite în șapte grupe de câte patru formații. Primele două clasate din fiecare grupă plus două echipe de pe locul 3 în cele șapte grupe, cu cele mai bune linii de clasament, merg în turul următor. Aceste 16 echipe rămase în competiție vor fi repartizate în alte patru grupe, ale căror câștigătoare vor obține calificarea pentru Mondialul din Bahamas.

La Jesolo, tricolorii fac parte din Grupa B, alături de Portugalia (deținătoarea titlului mondial), Anglia și Moldova, însă au pierdut prima partidă jucată, în fața unui adversar abordabil, Anglia. România a câștigat primele două reprize cu același scor, 2-1, însă a cedat complet în ultimul act, scor 0-4, ultimele trei goluri fiind primite în ultimele trei minute de joc! Anglia s-a impus cu 6-4 și mai are nevoie de o singură victorie, în fața Moldovei, pentru a fi sigură de calificarea în faza următoare. Golurile echipei noastre au fost marcate de Marian Măciucă (3) și Ionuț Florea.

Jucătorii antrenați de Viorel Farcaș păstrează șanse pur teoretice de calificare, având nevoie de o victorie cât mai clară în fața vecinilor de peste Prut și de un eșec la un scor strâns în fața campioanei mondiale. Programul în continuare al tricolorilor este următorul: România - Portugalia (sâmbătă, ora 17.30); România - Moldova (duminică, ora 12.30). Tot vineri, Portugalia a surclasat Moldova cu 15-0!!!