Tricolorii încep meciurile la CM pe echipe la tenis de masă

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
Duminică, în Malaezia

Tricolorii încep meciurile la CM pe echipe la tenis de masă

Sport 26 Februarie 2016 / 16:29 580 accesări
Eliza Samara, Viorel Filimon, Bernadette Szocs și Daniela Dodean au participat la un cantonament în Coreea de Sud

Eliza Samara, Viorel Filimon, Bernadette Szocs și Daniela Dodean au participat la un cantonament în Coreea de Sud

Reprezentativele României de tenis de masă, feminin și masculin, iau startul duminică la Campionatul Mondial pe echipe, care va avea loc în perioada 26 februarie - 8 martie, la Kuala Lumpur (Malaezia). Aflată în prima divizie, echipa feminină (locul 10 ITTF) nu a avut noroc la tragerea la sorți, fiind repartizată în Grupa A, unde va întâlni campioana mondială en titre, China, care ocupă primul loc în ierarhia ITTF, Taipei (locul 8 ITTF), Ungaria (locul 16 ITTF), Spania (locul 17 ITTF) şi Malaezia (locul 43 ITTF). Antrenorul constănțean Viorel Filimon a convocat pentru această competiție cinci jucătoare, dintre care două constănțence de la CS Farul, Eliza Samara (locul 23 ITTF), campioana europeană en titre, și Cristina Hîrîci (locul 167 ITTF). Reprezentativa tricoloră, din care mai fac parte Daniela Dodean (locul 65 ITTF), Bernadette Szcos (locul 71 ITTF) și Adina Diaconu (locul 125 ITTF), are drept obiectiv prezența în sferturile de finală, la precedenta ediție, disputată în Japonia, ocupând locul 5. Samara, Szocs și Hîrîci s-au pregătit timp de câteva zile la Constanța, iar primele două, alături de Dodean, au participat în această săptămână la un cantonament în Coreea de Sud. Duminică, România dispută două meciuri din grupă, cu Malaezia și Spania. Prima clasată în fiecare dintre cele patru grupe merge direct în sferturi, în timp ce ocupantele locurilor 2 și 3 vor accede în optimi. Componența celorlalte grupe - GRUPA B: Japonia, Germania, Coreea de Nord, Cehia, Thailanda, Brazilia; GRUPA C: Olanda, Singapore, Polonia, Ucraina, Franța, Belarus; GRUPA D: Hong Kong, Coreea de Sud, Austria, Rusia, SUA, Suedia.

La masculin, România (locul 19 ITTF), care se luptă să-și păstreze locul în prima divizie, va evolua în Grupa D, alături de Coreea de Sud (locul 4 ITTF), Hong Kong (locul 6 ITTF), Rusia (locul 11 ITTF), Croaţia (locul 13 ITTF) şi Italia (locul 27 ITTF). Din lotul convocat fac parte și constănțenii Andrei Filimon (locul 180 ITTF) și Constantin Cioti (locul 141 ITTF), alături de Adrian Crișan (locul 78 ITTF), Ovidiu Ionescu (locul 108 ITTF) și Hunor Szocs (locul 136 ITTF). Tricolorii, care s-au pregătit la Buzău, au programat un singur meci duminică, în ziua de debut, în compania reprezentativei din Hong Kong. Componența celorlalte grupe - GRUPA A: China, Austria, China Taipei, Grecia, Cehia, Coreea de Nord; GRUPA B: Germania, Suedia, Franța, Danemarca, Anglia, Malaezia; GRUPA C: Japonia, Portugalia, Polonia, Belarus, Ucraina, Singapore.

Citește și:

Grupe dificile pentru reprezentativele tricolore la CM de tenis de masă

Eliza Samara, pe locul 4 la Europa Top 16

Eliza Samara a acces în semifinale la Europa Top 16

Debut cu stângul pentru Eliza Samara la Europa Top 16

Taguri articol


12
Pagina a fost generata in 0.1794 secunde