Tricolorii nu au putut trece de Danemarca

Fotbal / Preliminariile CM Rusia: ROMÂNIA - DANEMARCA 0-0

Sport 26 Martie 2017 / 23:54 838 accesări
Romario Benzar, căpitanul Viitorului, a împlinit duminică vârsta de 25 de ani şi a avut o evoluţie foarte bună în duelul cu danezii

Duelul România - Danemarca, din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, a adus încă un rezultat nefavorabil în campania pentru prezenţa la turneul final din 2018. Un 0-0 obţinut de tricolori la capătul unei partide în care am irosit câteva bune ocazii de gol, dar pe final am fost dominaţi de danezi, care puteau pleca de la Cluj-Napoca chiar cu toate cele trei puncte. Keşeru a irosit două situaţii uriaşe de a deschide scorul, în minutele 18 şi 25, iar Eriksen a şutat mult peste poartă în minutul 43, singur cu Tătărușanu. În repriza a doua, în minutul 62, şuturile lui Keşeru şi Stanciu au fost blocate de defensiva adversă, după care ratările lui Vestergaard, din minutul 82, şi Martin Jørgensen, din minutul 87, au dat mari emoţii suporterilor tricolorilor.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecţioner Christoph Daum): Tătărușanu - Săpunaru, Chiricheș (cpt.), Toșca - Benzar, R. Marin, Pintilii, Latovlevici (76 D. Rotariu) - N. Stanciu - Chipciu (85 A. Ivan), Keșeru (63 Alibec); Danemarca (selecţioner Aage Hareide): K. Schmeichel - Kjaer (cpt.) (46 M. Jørgensen), Christensen, Vestergaard - Ankersen, Kvist, Schöne (69 Braithwaite), Delaney, Durmisi - C. Eriksen, Cornelius. Cartonaşe galbene: Pintilii / Cornelius, Ankersen. Meciul a fost arbitrat de o brigadă engleză avându-l la centru pe Martin Atkinson.

În celelalte două întâlniri din etapa a cincea a grupei E s-au înregistrat următoarele rezultate: Armenia - Kazahstan 2-0 (H. Mkhitaryan 73 Özbiliz 75) şi Muntenegru - Polonia 1-2 (Mugoša 63 / Lewandowski 40, Piszczek 82).

Clasament: 1. Polonia 13p (golaveraj: 12-6), 2. Muntenegru 7p (10-6), 3. Danemarca 7p (7-5), 4. ROMÂNIA 6p (6-4), 5. Armenia 6p (6-10), 6. Kazakstan 2p (3-13).

Celelalte partide disputate duminică seară, în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, s-au încheiat cu următoarele rezultate -

GRUPA C: Azerbaidjan - Germania 1-4 (Nazarov 31 / Schürrle 19, 81, T. Müller 36, M. Gomez 45), San Marino - Cehia 0-6 (Barák 17, 24, Darida 19, 77-pen., Gebre Selassie 26, Krmenčik 43), Irlanda de Nord - Norvegia 2-0 (Ward 2, Washington 33).

Clasament: 1. Germania 15p (20-1), 2. Irlanda de Nord 10p (10-2), 3. Cehia 8p (8-4), 4. Azerbaidjan 7p (3-8), 5. Norvegia 3p (5-9), 6. San Marino 0p (1-23).

GRUPA F: Anglia - Lituania 2-0 (Defoe 22, Vardy 66), Malta - Slovacia 1-3 (J.P. Farrugia 14 / Weiss 2, Greguš 41, A. Nemec 84), Scoția - Slovenia 1-0 (C. Martin 88).

Clasament: 1. Anglia 13p (8-0), 2. Slovacia 9p (10-3), 3. Slovenia 8p (4-3), 4. Scoția 7p (7-8), 5. Lituania 5p (5-9), 6. Malta 0p (2-13).