Tricolorii s-au impus în faţa Bulgariei, la fotbal pe plajă

Urmăriţi de pe margine de Ciprian Marica şi Ilie Năstase

Sport 05 August 2016 / 21:36 976 accesări

Jucătorii antrenaţi de Viorel Farcaş au marcat golul victoriei în repriza de prelungiri

Bulgarii au oferit o replică puternică

Ciprian Marica a admirat execuţiile fotbaliştilor constănţeni, componenţi ai naţionalei de fotbal pe plajă

Ionel Posteucă (nr. 4) a marcat golul victoriei în meciul de vineri

Portarul Ionuţ Florea a avut mai multe intervenţii salvatoare

Fiecare duel pentru balon a fost aprig

Revanşa confruntării România - Bulgaria, desfăşurată vineri seară, pe terenul amenajat pe plaja „Melody” din staţiunea Mamaia, a fost mult mai disputată decât meciul care a avut loc joi, în Bulgaria. Învingători cu 5-2 la Kranevo, jucătorii antrenaţi de Viorel Farcaş au câştigat la limită partida de vineri, scor 5-4, după prelungiri. Tricolorii au deschis scorul în prima repriză, prin Marian Măciucă, din lovitură de pedeapsă, însă bulgarii au egalat până la pauză, prin Paraschkevov. La prima fază din repriza secundă a venit al doilea gol reuşit de Marian Măciucă, iar Dorel Zaharia a dus scorul la 3-1. Oaspeţii au restabilit din nou egalitatea, în urma golurilor marcate de Adamov şi F. Filipov, astfel că înaintea ultimei reprize tabela de marcaj arăta 3-3. Bogdan Ciocănel a readus România în avantaj, 4-3, dar F. Filipov a trimis meciul în prelungiri. Golul victoriei formaţiei noastre a purtat semnătura căpitanului Ionel Posteucă, şut „bombă” dintr-o lovitură liberă de la mare distanţă.

Au evoluat pentru România: Ionuț Florea - Ionel Posteucă (cpt.), Iulian Răvoiu, Marian Măciucă și Bogdan Ciocănel; au mai jucat: Liviu Croitoru, Adrian Tănase, Raj Cărăuleanu, Dorel Zaharia și Viorel Farcaș.

„Două meciuri test cu naţionala Bulgariei, extrem de utile şi în care am reuşit să ne impunem. Urmează acum turneul de săptămână viitoare din Ungaria, la finalul căruia sperăm să ne menținem în primul eșalon al Euroligii de fotbal pe plajă”, a declarat Viorel Farcaș.

MARICA A ANALIZAT ŞANSELE STELEI

Ciprian Marica, alături de Ilie Năstase şi Viorel Păunescu, a urmărit evoluţia tricolorilor, dar a analizat şi şansele Stelei în play-off-ul UEFA Champions League: „Sigur că va fi greu, pentru că ştim forţa lui Manchester City şi bugetul de care dispune. Este o onoare pentru noi să întâlnim astfel de jucători, dar este un prilej pentru jucătorii români să-şi arate clasa, valoarea. Va fi greu să ne calificăm, dar nu imposibil. Atâta timp cât meciul începe de la 0-0...”

Despre un posibil transfer la Pandurii Tg. Jiu, Marica a fost categoric: „Este o aberaţie. Mă deranjează că trebuie în permanenţă să dezmint anumite ştiri”.