Tricolorii U19 au pierdut și cu Norvegia

Fotbal / Preliminariile Campionatului European din 2017

Sport 09 Octombrie 2016 / 14:39 429 accesări
Florinel Coman a contribuit la golul marcat de echipa noastră în partida de sâmbătă

Echipa naţională Under 19 a României a pierdut, sâmbătă seară, meciul împotriva reprezentativei similare a Norvegiei, scor 1-3, în grupa de calificare pentru Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European din 2017. În confruntarea din Olanda, Roseth a deschis scorul în minutul 14, Adrian Petre a egalat în minutul 68, din pasa lui Florinel Coman, însă Ajer, în minutul 86, și Grodem, în minutul 90, au adus victoria norvegienilor.

Antrenorul Costel Enache a utilizat următorii jucători: Vlad - Căpușă, Pașcanu, Ciobotariu, Negrea - Oaidă (57 Man), Dragomir - Ciobanu, Ianis Hagi (cpt.), Fl. Coman (84 Grecu) - Adrian Petre.

În urma acestui rezultat, România se află pe locul 3 în clasamentul grupei, fără niciun punct, la fel ca San Marino. Norvegia este liderul grupei, cu 6 puncte, urmată de Olanda, cu 3 puncte.

Tricolorii antrenați de Costel Enache au pierdut prima partidă disputată împotriva Olandei, scor 1-2, după ce au condus cu 1-0, gol Adrian Petre, iar adversarii au marcat în finalul primei reprize, în minutele 45 și 45+1.

Ultimul joc din grupă al tricolorilor va avea loc marți, 11 octombrie, de la ora 20.30, împotriva naţionalei statului San Marino. La Turul de Elită se vor califica câștigătoarele celor 13 grupe de calificare, împreună cu echipele de pe locul secund, plus formația de pe poziția a treia cu cel mai bun punctaj.