TROFEUL VINE LA CONSTANŢA. Viitorul a cucerit Cupa României

Fotbal / Finala Cupei României: FC VIITORUL CONSTANŢA - ASTRA GIURGIU 2-1

Sport 25 Mai 2019 / 22:32 774 accesări

Brazilianul Eric a marcat golul victoriei în partida de la Ploieşti

Fundaşul Virgil Ghiţă a înscris primul gol al Viitorului şi a salvat un gol în a doua repriză a prelungirilor

Încurajaţi de admirabilii suporteri constănţeni care au fost prezenţi în tribunele stadionului „Ilie Oană” din Ploieşti, fotbaliştii Viitorului au reuşit, sâmbătă seară, încă o performanţă după câştigarea campionatului în 2017. Echipa condusă de Gheorghe Hagi a cucerit şi Cupa României, obţinând al doilea trofeu din istoria clubului la seniori, după ce a învins-o pe Astra Giurgiu, cu scorul de 2-1 (V. Ghiţă 76, Eric 105+1 / Alibec 41), după prelungiri.

Prima ocazie de gol i-a aparţinut lui Ianis Hagi, în minutul 5, mingea şutată de căpitanul Viitorului fiind respinsă de Lazar. Portarul Astrei a reţinut şi balonul trimis cu capul, de Rivaldinho, în minutul 27, după un corner executat de Ianis Hagi, tot căpitanul Viitorului trecând pe lângă deschiderea scorului în minutul 32, atunci când a şutat periculos, dar nu l-a putut surprinde pe Lazar. Şi cum ocaziile ratate se răzbună, Astra a marcat primul gol în minutul 41, împotriva cursului jocului, Alibec fructificând o lovitură liberă de la aproximativ 18 metri. Prima repriză s-a încheiat cu încă un şut periculos al Viitorului, Vînă trimiţând mingea exact în braţele lui Lazar.

Repriza a doua fost controlată tot de Viitorul, iar egalarea am consemnat-o în minutul 76. După un corner executat de Ianis Hagi a venit reluarea perfectă cu capul a fundaşului Virgil Ghiţă şi tabela s-a modificat, 1-1. Rămasă în zece jucători după eliminarea lui Romario Moise, din minutul 81, Astra a forţat să ducă partida la loviturile de departajare, dar formaţia constănţeană a punctat prin brazilianul Eric, în minutul de prelungire al primei reprize de prelungiri.

Astra a fost la un pas de a egala în minutul 115, fundaşul Virgil Ghiţă, autorul primului gol al Viitorului respingând mingea miraculos, de pe linia porţii, astfel că trofeul a ajuns în vitrina formaţiei de la ţărmul mării.

Au evoluat următoarele echipe - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru (46 Tordai) - Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer - Houri (93 Vl. Achim), T. Băluță, Vînă - I. Hagi (cpt.), Rivaldinho (62 Calcan), Drăguș (70 Eric); Astra (antrenor Costel Enache): Lazar - Butean, Cestor, Bejan (105+1 Hambo), Radunovic - R. Moise, Mrzljak (cpt.), R. Pires - V. Gheorghe (68 Begue), Alibec (72 Balaure), Llullaku (86 Erico).

Cartonaşe galbene: Eric, Mladen / Mrzljak, R. Moise (2), Llullaku, Erico. Cartonaş roşu: R. Moise (min. 81). Meciul a fost arbitrat la centru de Radu Petrescu (Bucureşti).