Tudor Băluţă şi Alex Măţan au parafat succesul României U19

Fotbal / Turul de Elită - preliminariile Campionatului European Under 19

Sport 24 Martie 2018 / 23:20 1784 accesări
Tudor Băluţă a înscris golul egalizator în partida de sâmbătă

Sâmbătă seară, la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”, naţionala Under 19 a României a câştigat şi a doua partidă din Grupa a 4-a a Turului de Elită de calificare la turneul final al Campionatului European de fotbal U19. După 4-0 cu Serbia, România a învins şi Suedia, cu scorul de 2-1 (T. Băluţă 33, Măţan 58 / Bergqvist 4), golurile victoriei fiind marcate de jucătorii Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi”. Tudor Băluță a egalat în minutul 33, finalizare din careu în urma unui corner, iar Alexandru Mățan a înscris golul echivalent cu trei puncte în minutul 58, voleu spectaculos după o minge respinsă cu capul de un apărător scandinav. Pentru România U19 a mai evoluat un alt jucător al Academiei Hagi, Robert Neciu, iar alți doi jucători ai constănțenilor, Denis Drăguș și Radu Boboc, au fost rezerve.

Au evoluat pentru România (selecționer Adrian Boingiu): A. Vlad - Haruț, Screciu, Dima, Neciu - T. Băluță, M. Dulca - Moruțan (87 L. Gheorghe), Vl. Dragomir (cpt.), Mățan (72 Micovschi) - R. Moldoveanu (79 Sîntean).

Tot sâmbătă, Ucraina a învins Serbia, scor 2-1 (Mykolenko 79, Safronov 90+1 / D. Jovanović 21-pen.).

Marți, 27 martie, sunt programate partidele Serbia (0p) - Suedia (1p) şi Ucraina (4p) - România (6p), ultima întâlnire fiind decisivă pentru stabilirea ocupantei primului loc, ce asigură prezenţa la turneul final al Campionatului European de fotbal Under 19 programat în acest an, în perioada 16-29 iulie, în Finlanda.