Ultimele teste pentru naționala de futsal înainte de EURO 2018

Victorie dificilă în fața moldovenilor de peste Prut

Sport 22 Ianuarie 2018 / 13:02 612 accesări

Reprezentativa de futsal a României a câștigat penultimul joc de verificare dinaintea debutului la Campionatul European din Slovenia, programat în perioada 30 ianuarie-10 februarie 2018, la „Arena Stozice” din Ljubljana. Adversara tricolorilor a fost selecționata Moldovei, într-un joc disputat duminică seară, în Sala Sporturilor din Deva. Partida a fost una spectaculoasă, marcându-se nouă goluri, cu oaspeții în avantaj cu 2-0! Jucătorii noștri au revenit până la pauză, prin reușitele lui Loți Szocs, Robert Matei și Mimi Stoica. Repriza a doua a început ca și prima, cu două reușite ale moldovenilor, pentru 3-4. Dar tricolorii au dovedit încă o dată că pot reveni în joc, așa cum au făcut-o în ambele meciuri ale barajului cu Georgia, și au învins la limită. Același Mimi Stoica și din nou Robert Matei, dintr-o lovitură de la 10 metri, au închis tabela: 5-4 scor final.

Selecționerul Robert Lupu i-a folosit ca titulari pe Tonița - R. Matei, Cr. Matei, Ignat, Pînzaru, însă ulterior au evoluat toți jucătorii aflaâți în pregătire pentru turneul final. Revanșa este programată luni, de la ora 18.00, tot la Deva. Partida va fi transmisă în direct pe YouTube Futsal Romania și pe pagina de Facebook Futsal Romania.

Iată lotul pentru EURO 2018:

Vlad Iancu (Informatica Timișoara), Petrișor Tonița (Autobergamo Deva), Andrei Grigoraș (FK Odorheiu Secuiesc) - portari

Robert Florin Matei, Cristian Marius Matei, Adrian Pînzaru, Paulo Ferreira, Dumitru Mimi Stoica, Alpar Csoma, Florin Ignat (toți Autobergamo Deva), Savio Valadares, Felipe Oliveira (Informatica Timișoara), Laszlo Szocs (FK Odorheiu Secuiesc), Octavian Cireș (CS United Galați), Emil Răducu (Luxol - Malta) - jucători de câmp

Absentă la ediția de acum doi ani, din Serbia, naționala de futsal a României va bifa a patra prezență la un turneu final, după 2007, 2012 și 2014. România face parte din Grupa C, alături de Portugalia și Ucraina. Tricolorii vor debuta la EURO 2018 pe 31 ianuarie, contra Portugaliei. Al doilea meci, cu Ucraina, e programat pe 2 februarie. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în sferturile de finală ale competiției.