Ultimul minut

Sport 17 Decembrie 2011 / 00:00 2268 accesări

ONYEJEKWE, CONVOCAT LA LOTUL NAŢIONAL

Naţionala de handbal masculin a României s-a reunit, joi, la Izvorani, în vederea pregătirii meciurilor de calificare la Campionatul Mondial, iar vineri a fost efectuază şi vizita medicală. Selecţionerul Vasile Stîngă a fost nevoit să renunţe la doi jucători care acuzau probleme medicale, extrema stângă Alexandru Sabou (HCM Constanţa) şi interul dreapta Ioan Stan (Politehnica Timişoara). În locul acestora au fost chemaţi extrema Csike Onyejekwe (HCM Constanţa) şi interul Mihai Bogdan (U. Cluj). Handbaliştii tricolori vor efectua teste fizice, sâmbătă şi duminică, iar pe 28 şi 29 decembrie vor disputa două meciuri de verificare, la Novi Sad, cu Serbia. În perioada 2-10 ianuarie handbaliştii tricolori vor continua pregătirea la Izvorani, iar pe 11 şi 15 ianuarie se vor disputa cele două meciuri cu Belarus, din preliminariile CE, primul pe teren propriu.

ULTIMA ETAPĂ DIN 2011 ÎN CUPA “FRIENDS”

La sfârşitul acestei săptămâni, pe terenul bazei sportive “Friends” din Constanţa are loc etapa a 15-a din cadrul Cupei “Friends” la fotbal pe teren redus, a doua din returul competiţiei şi ultima care va avea loc în acest an. Iată programul meciurilor: sâmbătă: Juventus - Auto Garage (14.00); Sporting - Înfrăţirea (15.00); Speranţa - Manchester (16.00); Trîntorii - Racing (17.00); Real Poarta 6 - Boca Juniors (18.00); Doraly Mall - Palas (20.00); Arsenal Inel 2 - Store (21.00); duminică: Sian Image - Triumf (14.00); Cetăţenii - Club Auto Tomis (15.00); Chelsea - Crazy Team (16.00); Tiki-Taka - Rezervele (17.00); Soveja - FC Telecom (18.00); Caracter - CFR (19.00). Meciul Gepa - Black Sea, scor 17-8, s-a jucat în devans.

BUTE ŞI JURATONI, BOXERII ANULUI 2011 ÎN ROMÂNIA

Federaţia Română de Box şi-a anunţat laureaţii pe anul 2011, la profesionişti primul loc fiind ocupat de Lucian Bute, campionul mondial IBF la supermijlocie, iar la amatori Bogdan Juratoni, medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale de la Baku, la categoria mijlocie (75 kg). La profesionişti, Bute a fost urmat în clasament de Ionuţ Ion (Jo Jo Dan) şi Adrian Diaconu, iar la amatori, Juratoni i-a devansat pe Claudia Nechita (locul III CM Antalya, locul 5 la CE tineret Orenburg) şi pe Răzvan Andreiana (locul III CE Ankara). În primele 10 locuri s-au aflat şi doi pugilişti constănţeni: Ionuţ Gheorghe (locul V la CE Ankara) a ocupat locul 7, iar Arsen Mustafa (locul V la CM juniori Astana, locul V la CE juniori Kesztehely) s-a situat pe locul 10.

CORINA CĂPRIORIU, CEA MAI BUNĂ JUDOKA A ANULUI

Corina Căprioriu, de la Universitatea CSM Cluj - Dinamo, a fost desemnată cea mai bună judoka a anului 2011, devansând-le pe lista celor mai buni 10 sportivi pe campioana olimpică şi multipla campioană europeană Alina Dumitru (Steaua - Petrom Ploieşti) şi pe revelaţia acestui an, Andreea Chiţu (Steaua - Petrom Ploieşti). Corina Căprioriu a avut în acest an un parcurs mai bun decât al Alinei Dumitru, câştigând medalii de bronz la Europene şi Mondiale, locul I la concursul de Grand Slam de la Rio de Janeiro, locul 3 la Grand Prix-urile de la Paris şi Dusseldorf. Alina Dumitru a câştigat aurul la Europene, dar la Mondiale a ocupat locul VII, la care s-au adăugat locul 2 la Grand Prix Sao Paulo şi locul 3 la Grand Prix de la Dusseldorf. Andreea Chiţu a cucerit bronzul mondial la Paris, locul I la Cupa Mondială de la Jeju, locul III la Cupele Mondiale de la Sofis şi Sao Paulo. Cel mai bun antrenor a fost desemnat Florin Bercean, antrenorul lotului naţional de senioare, iar Steaua Petrom Ploieşti este cel mai bun club.

MICHELLE KWAN, ÎN PANTEONUL GLORIEI PATINAJULUI ARTISTIC ÎN SUA

Cvintupla campioană mondială Michelle Kwan a fost inclusă, joi, în Panteonul gloriei patinajului artistic din Statele Unite ale Americii. Michelle Kwan a câştigat titlul mondial în 1996, 1998, 2000, 2001 şi 2003. Ea a obţinut medalia de argint la Jocurile Olimpice din 1998, iar la ediţia din 2002 a JO a fost medaliată cu bronz. Americanca a câştigat nouă titluri de campioană naţională, fiind cea mai titrată patinatoare din istoria SUA. Kwan a înregistrat 43 de victorii de-a lungul carierei şi a obţinut de 57 de ori nota maximă. Kwan, în vârstă de 31 de ani, este licenţiată în relaţii internaţionale.