Ultimul minut

Sport 19 Septembrie 2011 / 00:00 905 accesări

VICTORIE PENTRU EFORIE ÎN LIGA A III-A LA FOTBAL

Sâmbătă a avut loc ultima partidă contând pentru etapa a 5-a din Liga a III-a la fotbal, Seria a 2-a: Viitorul Axintele - CS Eforie 0-1. Clasament: 1. Slobozia 12p/4j (golaveraj: 11-1); 2. Afumaţi 12p (9-2); 3. Călăraşi 12p (10-8); ... 5. Eforie 9p (6-8); ... 8. Baia 6p/4j (5-5).

SUCCESE ROMÂNEŞTI LA EUROPENELE DE CANOTAJ

Ieri s-au încheiat Campionatele Europene de canotaj academic de la Plovdiv (Bulgaria), competiţie la care România a obţinut trei medalii. Echipajul feminin de 8+1 a cucerit medalia de aur în componenţa Maria Diana Bursuc, Ionelia Zaharia, Cristina Grigoraş, Irina Dorneanu, Adelina Cojocariu, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Eniko Mironcic şi Teodora Ghidoiu. Camelia Lupaşcu şi Nicoleta Albu s-au clasat pe primul loc la dublu rame fără cârmaci, iar echipajul de 4 vâsle (Cristina Ilie, Ioana Crăciun, Camelia Lupaşcu şi Nicoleta Albu) a obţinut bronzul. În finala masculină de 8+1, România a ocupat locul 5. Două echipaje feminine, dublu rame fără cârmaci şi 8 plus 1, sunt calificate pentru Jocurile Olimpice de la Londra, în urma rezultatelor obţinute la Campionatele Mondiale de la Bled.

NAŢIONALA DE VOLEI FEMININ, DOUĂ ÎNFRÂNGERI ÎN FRANŢA

Echipa naţională de volei feminin a României a jucat săptămâna trecută două meciuri amicale în compania selecţionatei Franţei, la Vandoeuvre-les-Nancy. Ambele partide au fost câştigate de gazde, joi cu 3:0 (27:25, 25:22, 25:22), iar sâmbătă cu 3:2 (27:25, 25:27, 14:25, 25:19, 15:10). În formaţia României nu a jucat deloc Nucu, accidentată. Au evoluat pentru România (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga, Salaoru, Butnaru, Nneka, Nedelcu, Nemţanu, Manu, Corjeuţanu, Trică, Mureşan, Miclea-Grigoruţă, Cazacu şi Albu. Din Franţa, jucătoarele noastre vor merge direct la Belgrad, unde pe 21 septembrie vor susţine ultima verificare înaintea partidelor din grupă, contra Serbiei. La Zrenjanin, România va întâlni Cehia (24 septembrie), Israel (25 septembrie) şi Polonia (26 septembrie).

BUXTEHUDE, ULTIMA ADVERSARĂ A OLTCHIMULUI ÎN LIGA CAMPIONILOR

Buxtehuder SV este a treia adversară a campioanei României Oltchim Rîmnicu Vîlcea, în grupa preliminară D a Ligii Campionilor, după ce a câştigat grupa a 3-a de calificare, din turul secund al competiţiei. Formaţia germană a învins Zaglebie Lubin şi DVSC Debrecen. Oltchim le va mai avea ca adversare pe SD Itxako (Spania) şi Dinamo Volgograd (Rusia).

U. JOLIDON CLUJ, ELIMINATĂ DIN LIGA CAMPIONILOR

Vicecampioana României la handbal feminin, U. Jolidon Cluj, a ratat calificarea în grupa preliminară B a Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă în finala grupei 1 din turul secund preliminar de Viborg HK (Danemarca), scor 37-21. Sâmbătă, în semifinalele turneului desfăşurat la Grenaa, Jolidon a învins RK Zajecar (Serbia) cu 33-32, în timp ce Viborg a trecut de Rostov Don (Rusia) cu 24-17. În finala mică, Zajecar a dispus de Rostov cu 27-15. Viborg s-a calificat în grupa B preliminară a Ligii Campionilor, din care mai fac parte Larvik HK (Norvegia), Podravka Koprivnica (Croaţia) şi Krim Ljubljana (Slovenia). Jolidon Cluj şi Zajecar vor continua în turul trei al Cupei Cupelor, în timp ce Rostov Don va juca în turul doi al Cupei Cupelor.