Ultimul minut

Sport 12 Septembrie 2011 / 00:00 794 accesări

PRIMA ETAPĂ ÎN LN DE HANDBAL MASCULIN

Rezultatele complete înregistrate în prima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin: Bucovina Suceava - U. Cluj 25-25, Dinamo Călăraşi - Potaissa Turda 28-28, Poli Timişoara - CSM Ploieşti 24-25, HC Odorhei - Steaua Bucureşti 28-26, Ştiinţa Bacău - Pandurii Tg. Jiu 33-30. Meciul CS Caraş Severin - CSM Bucureşti, scor 26-32, a avut loc vineri, iar partida HCM Constanţa - CSM Satu Mare, scor 38-23, s-a desfăşurat miercuri.

FRONTIERA TOMIS CONSTANŢA, CAMPIOANĂ NAŢIONALĂ LA OINĂ

Frontiera Tomis Constanţa şi-a păstrat titlul naţional la oină, la capătul unui sezon extrem de echilibrat. Constănţenii au avut un parcurs excelent în cadrul turneului al II-lea din play-off, disputat la finalul săptămânii trecute, pe terenul CS Biruinţa, din Gherăeşti. Pe locul secund s-a clasat Straja Bucureşti, ultimul loc al podiumului a fost ocupat de Biruinţa Gherăeşti, iar pe poziţia a patra a terminat CS Energia Râmnicelu Buzău.

ÎNCĂ UN SUCCES PENTRU ANA PORGRAS

Echipa feminină a României, formată din Daniela Andrei, Diana Bulimar, Raluca Haidu, Sandra Izbaşa şi Ana Porgras, ultima legitimată la CS Farul Constanţa, a câştigat, sâmbătă, triunghiularul de gimnastică de la Erzingen, la care au mai participat Germania şi Elveţia. România s-a impus cu punctajul de 229.250, devansând Germania (224,100) şi Elveţia (206,450). Gimnastele din România s-au impus şi în concursul individual, câştigat de constănţeanca Ana Porgras (58.100), urmată de Amelia Racea (56.950), Diana Bulimar (56.350), Raluca Haidu (56.300), Nadine Jarosch (Germania, 55.950) şi Daniela Andrei (55.500). În afara concursului a evoluat şi Cătălina Ponor, care conform regulilor FIG va recăpăta dreptul de a se prezenta oficial în competiţii la 1 octombrie. Ponor a obţinut următoarele punctaje: sărituri - 14.55, bârnă - 14.65, sol - 14.30. Competiţia de la Erzingen, care continuă cu concursul masculin, constituie o etapă de pregătire înaintea Campionatelor Mondiale de gimnastică de la Tokyo.

VICTORIE AUSTRIACO-GERMANĂ LA US OPEN

Perechea formată din Jurgen Melzer (Austria) şi Philipp Petzschner (Germania), cap de serie nr. 9, a câştigat, sâmbătă, proba de dublu masculin de la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului. Cei doi au învins, în finală, cu 6-2, 6-2, cuplul polonez alcătuit din Mariusz Fyrstenberg şi Marcin Matkowski, cap de serie nr. 6. Pentru succesul de la US Open, Melzer şi Petzschner vor încasa un cec în valoare de 420.000 de dolari, în timp ce premiul pentru Fyrstenberg şi Matkowski este de 210.000 de dolari.

CSM ORADEA CONTINUĂ ÎN LIGA CAMPIONILOR LA POLO

CSM Oradea s-a calificat în turul II preliminar al Ligii Campionilor la polo, după ce s-a clasat pe locul 3 în turneul de la Marseille, din primul tur preliminar al competiţiei. În ultimele două partide, campioana României a pierdut cu 9-11 în faţa echipei franceze CN Marseille şi a dispus cu 15-12 de formaţia olandeză Schuurman BZC. În clasamentul final, prima a fost HAVK Mladost Zagreb, cu 18 puncte, urmată de CN Marseille 15p, CSM Oradea 12p, Steaua Roşie Belgrad 9p, Dinamo Moscova 6p, Schuurman BZC 3p şi Galatasaray Istanbul 0p. Primele patru clasate merg mai departe în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor (23-25 septembrie), iar Dinamo Moscova şi Schuurman vor juca în turul doi al LEN Euro Cup (7-9 octombrie).

CAMELIA POTEC SE RETRAGE DUPĂ LONDRA 2012

Multipla campioană Camelia Potec a declarat sâmbătă, la Brăila, că retragerea ei din sport, după Jocurile Olimpice din 2012, este sigură 100%. „Lucrurile sunt aranjate în aşa fel încât mă voi dărui 100% părţii de turism. Nu voi rămâne în sport ca antrenor. Voi practica înotul din pasiune şi voi încerca să ajut acolo unde va fi nevoie de sfaturile şi experienţa câştigată în atâţia ani de zile. Nu va fi o meserie, pentru că am ales deja ce voi face, va fi un hobby. Nu mă voi despărţi total de lumea sportului”, a spus Camelia Potec. Campioana olimpică, europeană şi multiplă medaliată mondială, licenţiată în turism, şi-a inaugurat sâmbătă, la Brăila, un hotel plutitor care îi poartă numele. Catalogat la trei stele, hotelul plutitor „Camelia” a fost realizat în cadrul Programului Agricol pentru Dezvoltare Rurală, valoarea proiectului fiind de 373.494 euro.

CURLINGUL, LANSAT OFICIAL ÎN ROMÂNIA

Federaţia Română de Curling a lansat oficial acest sport olimpic în România, printr-un turneu internaţional care s-a desfăşurat în week-end la Patinoarul Olimpic din Braşov şi la care au participat Croaţia, Serbia, Ungaria, Bulgaria, Polonia, Danemarca şi România. Curlingul, unul dintre cele mai vechi sporturi de echipă, a apărut în secolul al XVI-lea, în Scoţia, şi a devenit sport olimpic în anul 1924. Curlingul are pe glob aproximativ 1.500.000 de practicanţi, fiind unul dintre sporturile cu cea mai rapidă rată de creştere la ora actuală. Federaţia Română de Curling a luat fiinţă în anul 2010 şi este afiliată la organismele internaţionale.