Ultimul minut

Sport 07 Aprilie 2009 / 00:00 644 accesări

Tiberiu Marga, locul 3 la Top 12 juniori la tenis de masă

Sîmbătă şi duminică, la Buzău, s-au reunit cei mai buni 12 juniori şi junioare din ţară la categoria a II-a la tenis de masă. La întrecere au participat şi trei sportivi de la LPS CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul, cea mai bună clasare obţinînd-o Tiberiu Marga, care a încheiat întrecerea pe poziţia a treia. Obiectivul stabilit pentru această competiţie a fost realizat şi în proba feminină, acolo unde clubul constănţean a fost reprezentat de Roxana Iamandi, care s-a clasat pe locul 6. Cel de-a treilea reprezentat al delegaţiei constănţene, Andrei Dobre, s-a clasat pe locul 10. Sportivii au fost însoţiţi la Buzău de antrenorul Stelian Haşoti.

Cristina Biţă, vicecampioană naţională la judo

La Arad au avut loc la sfîrşitul săptămînii trecute Campionatele Naţionale de judo pentru juniori (sportivi sub 20 de ani), la care au participat şi cinci sportivi de la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa, antrenaţi de profesorul Gelal Feuzi. Cea mai bună comportare a avut-o Cristina Biţă, care s-a clasat pe locul secund la categoria +78 kg. În finală, Cristina a fost învinsă de colega sa de lot naţional, Alina Lotoroşanu (Steaua). Radu Luca (cat. 81 kg) a ocupat locul 5, iar Dragoş Mocanu (cat. 100 kg) s-a clasat al şaptelea.

Un loc mai jos pentru Cîrstea şi Hănescu

Sorana Cîrstea ocupă locul 42 în clasamentul WTA, cu o poziţie mai jos faţă de ierarhia precedentă, în timp ce lider continuă să fie Serena Williams (SUA. Următoarea româncă în acest clasament este Monica Niculescu, poziţia 54, după o coborîre de două locuri. Edina Gallovits a coborît cinci locuri, pînă pe 73. Cîrstea s-a calificat, ieri, în turul al doilea al turneului WTA de la Marbella, după ce a eliminat, în runda inaugurală, o altă româncă, Raluca Ioana Olaru, pe care a învins-o cu 6-4, 6-2. În turul secund, Cîrstea, cap de serie nr. 7, va juca în compania învingătoarei din meciul Andreja Klepac (Slovenia) - Severine Bremond (Franţa). Turneul de la Marbella este dotat cu premii în valoare totală de 500.000 de dolari. La masculin, Victor Hănescu ocupă locul 39 în clasamentul ATP, cu o poziţie mai jos faţă de săptămîna trecută, în timp ce lider continuă să fie ibericul Rafael Nadal. Următorul român din clasamentul ATP este Victor Crivoi, care a avansat un loc, pînă pe 114, în timp ce Adrian Cruciat a coborît 10 poziţii, pînă pe 194.

Echipa de rugby Under 18 a României, în semifinalele CE

Reprezentativa Under 18 a României s-a calificat în semifinalele Campionatului European de rugby ce se desfăşoară în această perioadă în Franţa. Tricolorii au învins Italia, în prima partidă de la CE, cu 27-13, la capătul unui meci pe care jucătorii pregătiţi de Mihai Bucos şi Laurenţiu Constantin l-au dominat. În semifinale, România va înfrunta Franţa, echipă ce a obţinut calificarea în penultimul act după 59-5 cu Belgia. În celalaltă semifinală, se vor întîlni Anglia şi Irlanda. Englezii au învins Georgia, cu 60-3, iar Irlanda a trecut de Rusia, cu 32-5. Semifinalele vor avea loc pe 8 aprilie, iar finala pe 11 aprilie.