Ultimul minut

Sport 24 Februarie 2009 / 00:00 688 accesări

Cinci medalii pentru atleţii constănţeni la CN

După cele trei medalii cucerite de Anca Heltne, Cristina Bujin şi Adrian Vasile la Campionatele Balcanice de atletism în sală, nici juniorii constănţeni nu s-au lăsat mai prejos, urcînd de cinci ori pe podiumul Campionatului Naţional de atletism în sală. Singura medalie de aur pentru delegaţia constănţeană a fost obţinută de Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria – CS Farul, antrenor Cristina Manea) în proba de 60 m (7,63s), atleta urcînd şi pe cea de-a doua treaptă a podiumului la 400 m (56, 19s). Alte două medalii de argint au fost obţinute de Cosmin Amzuleanu (CSS Hunedoara – CS Farul, antrenor Florin Bucur) la 60 m (7,02s) şi de Dorian Barbu (CS Farul – LPS “Nicolae Rotaru”) la triplusalt (14,06m), urmat pe podium de Dragoş Zbarcea, care a obţinut bronzul după o săritură de 14,00 m. Alături de juniorii I, sîmbătă, în Sala Complexului Sportiv Naţional “Lia Manoliu” din Bucureşti au concurat şi juniorii III în cadrul celei de-a doua etapă a Grand Prix-ului de atletism în sală. George Moroşan a obţinut în cadrul întrecerii două medalii, argint la 300 m şi bronz la 60 m, în timp ce David Spiridon s-a clasat pe locul 12 la 300 m. Cei doi sînt antrenaţi de Alin Larion şi Cecilia Gevat.

Etapa a 15-a a LN de handbal masculin se va încheia miercuri

Începută pe 18 februarie, datorită programului echipelor româneşti în cupele europene, etapa a 15-a a Ligii Naţionale de handbal masculin îşi va trage cortina abia mîine, 25 februarie. Ultimele două partide vor avea loc după următorul program: Steaua Bucureşti - Minaur Baia Mare (astăzi, ora 16.15) şi U. Transilvania Cluj - Bucovina Suceava (mîine, ora 17.00). Etapa a 16-a este programată sîmbătă, 28 februarie.

Edina Gallovits a avansat patru poziţii în ierarhia WTA şi ocupă locul 63

Românca Edina Gallovits, care săptămîna trecută a jucat semifinalele turneului de la Bogota, ocupă locul 63 în clasamentul WTA, cu patru poziţii mai sus, în timp ce lider este americanca Serena Williams, conform ierahiei publicate luni. Românca cea mai bine clasată este în continuoare Sorana Cârstea, ea ocupînd locul 37, cu un loc mai sus faţă de săptămâna precedentă. Următoarea jucătoare tricoloră din acelaşi clasamentul WTA este Monica Niculescu, care a coborît trei poziţii, pînă pe locul 51. Pe locul 2 în clasamentul mondial este rusoaica Dinara Safina, urmată de Jelena Jankovic din Serbia.

Ruxandra Dragomir este noul preşedinte al Federaţiei Române de Tenis

Fosta jucătoare Ruxandra Dragomir este noul preşedinte al Federaţiei Române de Tenis, după ce a cîştigat alegerile desfăşurate la Poiana Braşov în turul doi, în faţa lui Aurel Muntean, om de afaceri. Ruxandra Dragomir a primt 87 de voturi din partea reprezentanţilor cluburilor afiliate la FRT, în vreme ce contracandidatul ei a fost votat de 70 de ori. În primul tur al alegerilor, directorul general al FRT, Dumitru Hărădău, fostul tenisman George Cosac şi Eduard Pană, fost secretar general al FR Hochei pe Gheaţă, au decis să se retragă, iar Ruxandra Dragomir a obţinut 66 de voturi, Aurel Munteanu, 63, în vreme ce fostul căpitan al echipei României de Cupa Davis, Florin Segărceanu, a fost votat de 27 de cluburi, astfel că a fost eliminat din cursă. Alegerile noului preşedinte au avut loc ieri, la Poiana Braşov, la întrunire fiind prezenţi Ilie Năstase şi Ion Ţiriac. Ruxandra Dragomir s-a născut pe 24 octombrie 1972 şi are în palmares 4 turnee WTA cîştigate la simplu şi 5 la dublu. Cea mai bună performanţă obţinută la turneele de Mare Şlem a fost în 1997, cînd a jucat semifinală la Roland Garros. Cea mai bună clasare a sa în clasamentul mondial este locul 15 WTA, în august 1997. Ruxandra Dragomir a cîştigat cele mai multe meciuri pentru România în Fed Cup, 30, deţinînd şi recordul celor mai multe participări. Ea a candidat la alegerile FRT cu un program care are sloganul “Transparenţă în Federaţia Română de Tenis”.

Dorel Zaharia a fost împrumutat la Gloria Bistriţa

Atacantul Dorel Zaharia revine la Gloria Bistriţa de la FC Braşov, sub formă de împrumut pînă în vară. “Este un jucător care ne-a ajutat foarte mult cît a fost aici şi ne poate ajuta şi acum. FC Braşov nu mai avea nevoie de serviciile lui. Este un jucător bun la jocul aerian, îl cunosc foarte bine, s-a adaptat bine cînd a fost aici şi vine cu mare dorinţă”, a declarat antrenorul Ioan Ovidiu Sabău. Constănţeanul Dorel Zaharia, care a împlinit sîmbătă 31 de ani, a mai evoluat pentru Gloria Bistriţa în perioada 2006-2007, avînd 63 de meciuri şi 13 reuşite în Liga I, precum şi 5 goluri în cupele europene.