Ultimul minut

Sport 21 Iulie 2007 / 00:00 886 accesări

Răzvan Florea a bifat al treilea titlul naţional

Înotătorul Răzvan Florea (CS Farul) a cîştigat, vineri, a treia medalie de aur la Campionatele Naţionale de înot, competiţie găzduită în aceste zile de Bucureşti. Constănţeanul s-a impus în proba sa favorită, 200 m spate, depăşindu-l pe cel mai bun prieten al său, Ioan Ştefan Gherghel. Sîmbătă cei doi se vor duela la 200 m fluture, în care Gherghel este mare favorit. Florea are însă şansa de a-şi îndeplini obiectivul, cinci titluri naţionale, concurînd duminică şi în probele de 50 m spate şi 400 m mixt. Revelaţiile zilei de vineri au fost însă cele trei junioare constănţene din proba de 800 m liber, Anamaria Vartan, Mihaela Oprescu şi Anda Georgescu (toate de la Palatul Copiilor - CS Farul), care au ocupat locurile 3, 4 şi 5 în competiţia seniorilor, monopolizînd podiumul la categoria lor de vîrstă. În cea mai rapidă probă din înotul feminin, 50 m liber, Roxana Purcelea s-a clasat pe un onorabil loc 6. Tot vineri, Alin Milian (Palatul Copiilor - CS Farul) a terminat pe locul 11 la 200 m spate, iar Sorin Bodiu (Palatul Copiilor - CS Farul) a încheiat pe locul 13 la 200 m bras. În ultimele două zile ale concursului, constănţenii vor lua startul în următoarele probe - sîmbătă: Alin Milian, Bogdan Vartan - 100 m liber; Roxana Purcelea, Anamaria Vartan, Mihaela Oprescu şi Anda Georgescu - 200 m liber; Răzvan Florea - 200 m fluture; duminică: Răzvan Florea, Alin Milian - 50 m spate; Roxana Purcelea, Anamaria Vartan, Mihaela Oprescu şi Anda Georgescu - 100 m liber; Bogdan Vartan - 200 m liber; Răzvan Florea - 400 m mixt.

Prima ediţie a Cupei PSD Băneasa la fotbal

Sîmbătă, la Băneasa, reprezentanţii Organizaţiei Orăşeneşti Băneasa a Partidului Social Democrat organizează turneul de fotbal intitulat Cupa PSD Băneasa 2007. La această competiţie, aflată la prima ediţie, vor participa echipe din localităţile Adamclisi, Dobromir, Lipniţa, Oltina, Ostrov şi Băneasa. Întrecerea se va derula pe parcursul întregii zile, începînd cu ora 12.00, iar finala se va disputa de la ora 19.00. Cîştigătorii vor primi din partea organizatorilor premii în bani. Şeful zonei Băneasa a PSD, Vasile Moldovanu, a declarat că îşi doreşte ca această competiţie să devină una de tradiţie în această parte a judeţului Constanţa şi să atragă de la an la an cît mai mulţi tineri dornici să-şi petreacă timpul liber în spiritul întrecerii sportive.

Atleta Bianca Perie, campioană europeană la junioare

Atleta Bianca Perie a cîştigat, vineri, medalia de aur în proba de aruncare a ciocanului din cadrul Campionatelor Europene de juniori, de la Hengelo (Olanda), cu o performanţă de 64,35 m. Rezultatul survine la doar şase zile după ce sportiva a cucerit şi aurul mondial, la Ostrava. În finala probei de la Hengelo, Bianca Perie a reuşit o aruncare de 59,74 m, pe care a îmbunătăţit-o după două runde, la 64,35 m. Tot vineri, atletele Estera Petre, Lorena Menghia - sora fotomodelului Catrinel Menghia şi Georgiana Zărcan s-au calificat în finala probei de săritură în înălţime la CE, cu aceeaşi performanţă, 1,74 m. Niciuna dintre cele 19 atlete aflate la start, înpărţite în două grupe, nu a atins baremul de calificare directă, de 1,82 m, astfel că în finala probei s-au calificat sportivele cu cele mai bune 14 rezultate, ele urmînd să concureze în finala de duminică. În Grupa A, Estera Petre a sărit direct la 1,74 m, ratând apoi încercarea la 1,77 m. Tot în Grupa A, Lorena Menghia a trecut mai întîi ştacheta la 1,69 m, după care pe cea ridicată la 1,74 m, la fel procedînd şi Georgiana Zărcan, în calificările din Grupa B.