Ultimul minut

Sport 29 Martie 2007 / 00:00 611 accesări

Tricolorii “mici” au cîştigat, chinuit, cu Polonia

După ce sîmbătă a învins Irlanda de Nord, la Piteşti, echipa naţională de tineret a continuat seria meciurilor amicale, învingînd, ieri, Polonia, cu 1-0, la Mogoşoaia. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Hristu Chiacu, jucătorul Wislei Cracovia, în min. 10, cu un şut bine plasat de la marginea careului de 16 m. Cea mai mare ocazie a polonezilor a venit în min. 27, cînd Surdikowskj a ratat incredibil din 6 m. Repriza a doua a fost una destul de modestă, cu foarte puţine faze de poartă, la fel ca în prima repriză. În formaţia “tricoloră” a evoluat şi mijlocaşul Farului, Vasile Păcuraru, introdus în teren de antrenorul Emil Săndoi, în min. 63, în locul piteşteanului Tănase. Din min. 76, Polonia a evoluat în inferioritate numerică, după ce Klofik a primit direct cartonaşul roşu pentru că l-a călcat pe cap pe Claudiu Keşeru.

UEFA a redus sancţiunile împotriva jucătorilor Valenciei

UEFA a redus sancţiunile pentru conduită violentă aplicate împotriva jucătorilor Valenciei, David Navarro şi Carlos Marchena, ca urmare a apelului înaintat de clubul din Primera Division. Suspendarea lui Navarro a fost redusă de la 7 la 6 luni, iar cea de 4 meciuri a lui Marchena a fost diminuată la 2 jocuri. Suspendarea lui Navarro poate fi extinsă cu încă 2 luni, dacă acesta este implicat în următorii 2 ani într-un incident similar. Suspendarea lui Navarro expiră acum pe 14 septembrie. Şi Marchena trebuie să se ferească de incidente în următorii 2 ani, pentru a nu primi restul suspendării. Navarro şi Marchena au fost la originea unei încăierări cu jucătorii italieni, după meciul Valencia - Inter, scor 0-0, disputat în returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Noul “Wembley” va găzdui finala Cupei Angliei

Noul stadion “Wembley” va găzdui finala Cupei Angliei din 2007, după o pauză de şapte ani. Primul meci pe noua arenă s-a disputat sîmbătă, cînd naţionalele de tineret ale Angliei şi Italiei au oferit un spectacol total şi au înscris şase goluri într-un meci amical. “Sînt fericit să vă anunţ că finala Cupei Angliei din 2007 se va disputa pe Stadionul Wembley. Este anunţul pe care îl aştepta multă lume şi este o veste bună pentru fanii fotbalului din această ţară, dar şi pentru cei din întreaga lume”, a declarat şeful Federaţiei Engleze de Fotbal, Brian Barwick. Ultima finală a Cupei Angliei pe vechiul Stadion “Wembley” s-a disputat în 2000, cînd Chelsea a cîştigat trofeul în faţa lui Aston Villa. Chelsea poate cîştiga şi anul acesta trofeul, fiind calificată în semifinale. De asemenea, un meci amical între Anglia şi Brazilia este programat să aibă loc pe 30 mai, pe noul Stadion “Wembley”, care are o capacitate de 90.000 de locuri, a anunţat trustul media Globo. Naţionala Braziliei, antrenată de Dunga, se pregăteşte pentru a participa la Copa America, competiţie care va debuta la sfîrşitul lunii iunie, în Venezuela, şi pentru calificările la Cupa Mondială din 2010, care vor debuta în octombrie.

Chelsea şi Arsenal, amendate cu cîte 150.000 de euro

Cluburile Chelsea şi Arsenal au fost amendate cu cîte 150.000 de euro, pentru incidentele produse la sfîrşitul finalei Cupei Ligii Angliei, disputată între cele două echipe, pe 25 februarie. În minutele de final ale meciului a izbucnit o încăierare între jucătorii celor două echipe, fiind nevoie de intervenţia antrenorilor Jose Mourinho şi Arsene Wenger pentru calmarea spiritelor. Jucătorii Jon Obi Mikel (Chelsea), Kolo Toure şi Emmanuel Adebayor (ambii de la Arsenal) au fost eliminaţi în urma acelui incident, calificat de Federaţia engleză “grav, inacceptabil şi care a adus atingere imaginii fotbalului”. Chelsea a cîştigat finala, după ce a învins, cu 2-1 (1-1).

Brazilia a învins Ghana

Echipa naţională de fotbal a Braziliei a învins, marţi seară, cu 1-0, reprezentativa Ghanei, într-un meci amical disputat la Stockholm. Unicul gol al întîlnirii a fost marcat de Vagner Love, în min. 17. Într-un alt meci amical, selecţionata Chinei a învins, pe teren propriu, cu 3-1, formaţia Uzbekistanului. Golurile învingătorilor au fost marcate de Han (min. 5 şi 41) şi Karaev (min. 67-autogol), în timp ce pentru oaspeţi a înscris Şişelov, în min. 82.

Federer şi Şarapova, “răpuşi” la Miami

Principalii favoriţi ai turneului de la Miami, elveţianul Roger Federer şi jucătoarea rusă Maria Şarapova, au fost eliminaţi, marţi noapte, în optimile de finală, de către argentinianul Guillermo Canas şi, respectiv, americanca Serena Williams. La fel ca şi la Indian Wells, în urmă cu două săptămîni, Federer a fost învins de Canas, argentinianul impunîndu-se, cu 7-6, 2-6, 7-6, după două ore şi 38 de minute de joc. În optimile de finală ale tabloului feminin, Şarapova a fost învinsă categoric (1-6, 1-6) de sportiva americană Serena Williams, care o întrecuse şi în luna ianuarie (6-1, 6-2) în finala de la Australian Open. În acest sezon, Serena Williams a reuşit 12 victorii în cele 13 partide disputate.