Ultimul minut

Sport 22 Aprilie 2015 / 00:00 567 accesări

Cupa Presei la tenis de masă

Ieri, la Complexul „Cleopatra” din stațiunea Mamaia, s-au disputat partidele din cadrul ediției a 13-a a Cupei Presei la tenis de masă, competiție organizată de Asociaţia Jurnaliştilor de Sport din Constanţa, Cora şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa. Conform așteptărilor, primul loc a fost ocupat de Robert Bak (Cuget Liber), învingător, cu scorul de 3-0, în finala mare, în fața lui Paul Alexe (Litoral TV). În finala mică, Adrian Lungu (Telegraf) a dispus, cu scorul de 3-1, de Sorin Mihalache (Cuget Liber). Rezultatele din semifinale: Bak - Mihalache 3-0 și Alexe - Lungu 3-2. Au mai participat: Cosmin Zaporojan (Cuget Liber), Mircea Ghiță (Neptun TV), Cătălin Donose (Radio Constanța), Octavian Dragomir (Cuget Liber) și Marian Cosor (Radio Constanța). Joi, de la ora 10.30, tot sub supravegherea atentă a gazdei turneului, Vasile Chirondojan, se va desfășura și proba de dublu masculin, după care va avea loc festivitatea de premiere.

Cristian Pletea, de două ori pe podium la Openul Franței la tenis de masă

Clasat pe locul 2 în clasamentul mondial al cadeților la tenis de masă, constănțeanul Cristian Pletea a participat, săptămâna trecută, la Openul Franței rezervat juniorilor și cadeților, competiție desfășurată la Metz. La simplu cadeți, sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” și pregătit de Viorel Filimon și Stelian Hașoti s-a oprit în sferturi, dar și-a luat revanșa la simplu juniori, unde s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului, după ce a pierdut, în semifinale, scor 1-4, în fața reprezentantului gazdelor, Alexandre Cassin. Pletea a mai urcat o dată pe podium, la dublu cadeți, unde a făcut pereche cu Rareș Sipoș, cei doi fiind învinși, în semifinale, de francezii Lilian Bardet și Irvin Bertrand, cu 3-1.

România a urcat pe locul 7 în clasamentul Fed Cup

România a urcat cinci poziţii după întâlnirea câştigată în Canada şi se află pe locul 7, cu 5912,50 puncte, în clasamentul Fed Cup. Această ierarhie va conta la tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală ale Cupei Federaţiei, ediţia 2016. Astfel, tricolorele vor face parte din urna a doua, alături de Franţa, Olanda şi Elveţia, adversara urmând a fi stabilită din urma capilor de serie, unde se vore afla Cehia, Rusia, Italia şi Germania. După întâlnirile care au avut loc la sfârşitul săptămânii trecute în Fed Cup, primele zece poziţii ale clasamentului sunt ocupate de următoarele naţiuni: 1. Cehia 28.890p, 2. Rusia 18.145p, 3. Italia 17.625p, 4. Germania 13.840p, 5. Franţa 7817,50p, 6. Olanda 5.922,50p, 7. ROMÂNIA 5.912.50p, 8. Elveţia 5.675p, 9. Australia 5122,50p, 10. Serbia 4.870p. Canada, învinsă de România în play-off-ul Fed Cup, a coborât trei locuri, fiind acum pe 12 cu 4.182,50p. Cehia şi Rusia vor disputa, la 14 şi 15 noiembrie, finala actualei ediţii a Fed Cup.

HC Odorhei joacă returul finalei Challenge Cup pe teren propriu

Echipa de handbal masculin HC Odorhei va juca în deplasare manşa tur a finalei Challenge Cup, cu portughezii de la Liberty Seguros, conform tragerii la sorţi efectuate ieri, la sediul EHF. Astfel, primul partidă se va disputa în Portugalia, la 16 sau 17 mai, iar returul pe terenul echipei antrenate de Vlad Caba, o săptămână mai târziu. HC Odorhei s-a calificat, în premieră, în finala Challenge Cup, cu o dublă victorie obţinută tot în faţa unei formaţii lusitane, SL Benfica (31-29 şi 27-25). Adversara din ultimul act, Liberty Seguros, a eliminat în semifinale formaţia norvegiană Stord Handball, cu 25-18 şi 25-27.

Edinburgh și Gloucester vor juca finala European Rugby Challenge Cup

Formațiile Edinburgh (Scoția) și Gloucester (Anglia) se vor confrunta, la data de 1 mai, în finala European Rugby Challenge Cup (ERCC), ediția 2014-2015, cea de-a doua competiție europeană intercluburi, întâlnirea urmând să aibă loc la Londra, pe stadionul echipei Harlequins, Twickenham Stoop. În semifinale, scoțienii au învins fără probleme echipa galeză Newport Gwent Dragons, cu 45-16, în timp ce Gloucester a avut un meci dificil în fața unei alte echipe din campionatul englez, Exeter Chiefs, de care a trecut cu 30-19. România a fost reprezentată în această competiție de Lupii București, care a trecut în faza play-off-ului de formația italiană Cammi Rugby Calvisano. Lupii au încheiat pe ultimul loc, cu un singur punct, Grupa a 3-a, din care au mers mai departe Newport Gwent Dragons și Newcastle Falcons, în timp ce Stade Francais a ratat și ea calificarea. Deținătoarea trofeului în vechiul format, care se intitula AMLIN Challenge Cup, este Northampton Saints (Anglia), cele mai multe cupe fiind însă câștigate de englezii de la Harlequins (3). Tot la Londra, pe stadionul Twickenham, se va disputa a doua zi finala Cupei Europei la rugby (cea mai importantă competiție europeană intercluburi), între echipele franceze Clermont Auvergne și RC Toulon. Acest meci reprezintă o reeditare a finalei din 2013, câștigată de Toulon cu 16-15.

Lelisa Desisa şi Caroline Rotich au câştigat maratonul de la Boston

Atletul etiopian Lelisa Desisa şi sportiva kenyană Caroline Rotich au câştigat, luni, ediţia 119 a maratonului de la Boston, informează usatoday.com. Pentru Desisa, acesta este al doilea succes la Boston, după cel din 2013, ediţie marcată de atentate soldate cu trei morţi şi peste 200 de răniţi. Lelisa Desisa a terminat cursa în două ore, nouă minute şi 17 secunde. Yemane Adhane Tsegay din Etiopia s-a clasat pe locul doi, cu timpul 2:09:22, iat kenyanul Wilson Chebet (2:10:22) a ocupat poziţia a treia. La feminin, Caroline Rotich s-a impus în două ore, 24 de minute şi 55 de secunde. Pe locul secund s-a clasat Mare Dibaba din Etiopia, la patru secunde după Rotich. Poziţia a treia a fost ocupată de sportiva etiopiană Buzunesh Deba (2:25:09). La maraton au participat peste 30.000 de persoane.