Ultimul minut

Sport 07 Aprilie 2015 / 00:00 615 accesări

Liga Old-Boys Constanța la fotbal

Comisia de Organizare a Ligii Old-Boys Constanţa la fotbal invită reprezentanții echipelor care vor să participe la ediția din 2015 a competiției să ia parte la ședința programată astăzi, de la ora 18.00, la restaurantul „Sport” din Constanța. În cadrul ședinței se va discuta și modul de disputare a restanțelor ediției din 2014, pentru a putea fi întocmit clasamentul final al campionatului.

Selecționata Sudului a câștigat All Star Game la baschet masculin

Selecționata Sudului a învins echipa Nordului cu scorul de 114-111 (23-38, 30-29, 28-12, 33-32), duminică seară, în meciul vedetelor din baschetul masculin românesc, All Star Game, găzduit de Sala „Dinamo“ din București. Muntenegreanul Nemanja Milosevic (Energia Tg. Jiu) a fost declarat MVP-ul partidei, cu 29 de puncte și 10 recuperări. Întrecerile de slam dunk și de aruncări de trei puncte au fost adjudecate de americanul Louis Darby jr. (Energia), respectiv de lituanianul Marius Runkauskas (CSU Asesoft Ploiești).

COSR a sărbătorit Ziua Internațională a Sportului

Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) a sărbătorit ieri Ziua Internațională a Sportului, care este marcată, în fiecare an, la data de 6 aprilie. „Prin practicarea sportului se contribuie la procesul de educare și la întărirea sănătății unui popor. România are o puternică tradiție olimpică, fiind țara care a cucerit un număr de 302 medalii olimpice. Mă bucur că avem mulți elevi, mulți tineri, la sediul nostru. Și noi suntem părinți și știm direct care este semnificația sportului pentru copii”, a declarat Alin Petrache, președintele COSR. Laura Badea, directorul Academiei Olimpice Române, Violeta Beclea, director de marketing, și Ionela Tîrlea, expert COSR, foste sportive de performanță, au vorbit despre modul de pregătire, visele și provocările unui sportiv care dorește să ajungă la Jocurile Olimpice. La festivitatea de sărbătorire a Zilei Internaționale a Sportului au participat elevi de la două școli din București, care au vizitat cu acest prilej Muzeul Olimpic, apoi au făcut fotografii și au obținut autografe de la Alin Petrache, Laura Badea, Violeta Beclea și Ionela Tîrlea.

Ana Bogdan, învinsă în calificări la Katowice

Tenismena Ana Bogdan, locul 173 WTA, a fost învinsă ieri, cu scorul de 6-4, 7-6 (7/5), de  croata Petra Martic, locul 175 WTA, în ultimul tur al calificărilor pe tabloul principal al Katowice Open, turneu dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari, după o oră şi 40 de minute de joc. Pentru prezența în ultimul tur al calificărilor, Ana Bogdan va primi un premiu de 1.005 dolari şi 14 puncte WTA.

Cristina Neagu, golgheter în Liga Campionilor la handbal feminin

Cristina Neagu, componenta naţionalei de handbal feminin a României, a trecut pe primul loc în clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor, cu 88 de goluri marcate, după victoria echipei sale, Buducnost Podgorica, obținută duminică seară, în deplasare, cu Viborg HK, scor 28-22, în manşa tur din sferturile competiţiei. Cristina Neagu a marcat şase goluri şi a bifat şi şase pase decisive, totalizând 88 de goluri în actuala stagiune a Ligii Campionilor.

Djokovic a câştigat turneul de la Miami

Tenismanul sârb Novak Djokovic a câştigat turneul Masters 1000 de la Miami, după ce l-a învins, în finală, pe britanicul Andy Murray, scor 7-6 (7/3), 4-6, 6-0. Nr. 1 mondial a mai câştigat în acest an şi Australian Open şi turneul de la Indian Wells. Djokovic devine primul jucător care reuşeşte a treia oară „dubla” Indian Wells - Miami, după ce s-a mai impus la aceste turnee în 2011 şi 2014.

Alexander Kristoff a câștigat Turul ciclist al Flandrei

Norvegianul Alexander Kristoff (Katiușa) a câștigat duminică, la sprint, cea de-a 99-a ediție a Turului Flandrei, una dintre clasicele sezonului ciclist, fiind cronometrat pe distanța de 264,2 km, între Bruges și Audenarde, cu timpul de 6 ore, 26 de minute și 32 de secunde (medie orară 40,980). Kristoff, primul norvegian care și-a trecut numele în palmaresul cursei, a fost urmat de olandezul Niki Terpstra, sosit în același timp, și de belgianul Greg Van Avermaet, la 7 secunde.

Suedia a cucerit titlul mondial la curling masculin

Suedia a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial masculin de curling, întrecând în finală, scor 9-5, Norvegia. Suedezii, conduși de Niklas Edin, s-au impus în fața campionilor en titre și și-au adjudecat al șaptelea titlu din istorie, dar primul după anul 2004. Medalia de bronz a competiției găzduite de Halifax (Canada) a revenit echipei gazdă, care a dispus cu 8-4 de Finlanda. Canada este națiunea de referință în acest sport, cu 34 de titluri. Pe locurile următoare ale clasamentului final s-au clasat SUA și Japonia.

Fosta gimnastă Natalia Bobrova, medaliată mondială cu bronz, a încetat din viaţă la 36 de ani

Fosta gimnastă Natalia Bobrova, care în 1993 a adus prima medalie mondială pentru Rusia după destrămarea Uniunii Sovietice, a încetat din viaţă la vârsta de 36 de ani, din cauza unui cancer la stomac, anunţă agenţia EFE. În 1993, Natalia Bobrova a câştigat medalia de bronz la sol, la Campionatele Mondiale de Birmingham (Marea Britanie). După ce s-a retras din activitate, Bobrova a fost antrenoare la clubul Dinamo din Novosibirsk. Ea avea doi copii şi a murit într-o clinică din Tel Aviv, după ce a fost tratată mai mult timp la Novosibirsk. Luna trecută, compatrioata sa Maria Kriuşkova, medaliată cu bronz pe echipe la Jocurile Olimpice din 2004, a murit tot din cauza unui cancer, la vârsta de 26 de ani.