Ultimul minut

Sport 30 Martie 2015 / 00:00 699 accesări

Dinamo a pierdut la scor, la Debrecen

Echipa Dinamo București a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-0 (3-0), de formaţia Debrecen VSC, într-un meci amical disputat în Ungaria, informează fcdinamo.ro. Golurile au fost marcate de Tamás Kulcsár (min. 7, 23, 67 și 88), Rene Mihelič (min. 21) şi Péter Szakály (min. 53). Antrenorul Flavius Stoican a utilizat următorii jucători: T. Marc (46 Farnolle) - Bărboianu (46 Fai), R. Machado (65 Durimel), Nedelcearu, Serginho - I. Șerban (64 Patrick Petre), Boubacar (43 A. Marc), M. Cristescu (60 V. Costache) - C. Matei (46 Gavrilă), M. Alexe, V. Lazăr (46 Grozav).

Cosmin Olăroiu a câştigat Supercupa Emiratelor Arabe Unite

Echipa Al Ahli, antrenată de Cosmin Olăroiu, a câştigat Supercupa Emiratelor Arabe Unite, după ce a învins, cu scorul de 1-0, formaţia Al Ain. Unicul gol al meciului a fost marcat de Salmeen Khamis, în minutul 86. În campionat, Al Ahli ocupă locul 7, cu 30 de puncte după 20 de meciuri, iar Al Ain este lider, cu 46 de puncte.

Akinfeev a revenit la Moscova alături de naţionala Rusiei

Portarul rus Igor Akinfeev, lovit de o fumigenă aruncată din tribune la meciul Muntenegru - Rusia şi care a fost transportat la un spital din Podgorica, a fost externat şi a revenit la Moscova alături de coechipierii săi, a anunţat presa internaţională. Akinfeev a avut o comoţie cerebrală şi mai multe arsuri la gât. Medicii de la spitalul din Podgorica au anunţat că starea jucătorului este bună şi el poate reveni alături de echipă la Moscova. Meciul Muntenegru - Rusia, din Grupa G a preliminariilor EURO 2016, a fost suspendat definitiv, vineri noapte, în minutul 67, la scorul de 0-0, din cauza incidentelor survenite imediat după ce arbitrul german Denis Aytekin a acordat o lovitură de la 11 metri, ratată de rusul Roman Shirokov. Prima oară, meciul a fost întrerupt pentru 30 de minute, în secunda 20, după ce Akinfeev a fost lovit. Portarul a fost scos de pe teren pe targă şi transportat la spital, iar arbitrul a trimis jucătorii la vestiare. Jocul s-a reluat după 30 de minute, cu Iuri Lodygin în locul lui Akinfeev.

Record stabilit de norvegianul Martin Odegaard în meciul cu Croaţia

Internaţionalul norvegian Martin Odegaard a devenit, sâmbătă, cel mai tânăr fotbalist titular într-o partidă din preliminariile unei ediţii de Campionat European, el reuşind această performanţă în meciul din deplasare, cu Croaţia, pierdut cu scorul de 1-5, informează „Le Figaro”. Odegaard a fost integralist sâmbătă împotriva Croaţiei, la vârsta de 16 ani şi 101 zile. Marin Odegaard devenise în octombrie (la 15 ani şi 300 de zile), la partida cu Bulgaria, cel mai tânăr fotbalist care a evoluat într-un meci din preliminarii.

Pepe îşi va prelungi contractul cu Real Madrid

Fundaşul portughez Pepe îşi va prelungi contractul cu Real Madrid până în 2018, a anunţat, sâmbătă, cotidianul spaniol „As”. „Acordul de prelungire este iminent. Clubul şi jucătorul sunt aproape de a prelungi până în 2018 contractul care se încheia în 2016. Mai sunt de rezolvat mici detalii, dar Pepe îşi va îndeplini visul de a-şi încheia cariera la Real şi de a deveni un John Terry al madrilenilor (n.r. - englezul şi-a prelungit contractul cu Chelsea la vârsta de 35 de ani)”, a scris „As”. În vârstă de 32 de ani, Pepe joacă la Real Madrid din 2007, când a fost transferat de la FC Porto.

Jordi Alba va fi indisponibil aproximativ zece zile

Fotbalistul echipei FC Barcelona, Jordi Alba, va fi indisponibil aproximativ zece zile din cauza unei accidentări pe care a suferit-o vineri seară, în meciul dintre reprezentativele Spaniei şi Ucrainei, din preliminariile EURO 2016, informează site-ul oficial al clubului catalan. Jordi Alba are o leziune de gradul 1 la aductor, la piciorul drept. Naţionala Spaniei a învins Ucraina, cu scorul de 1-0 (Morata 28), în Grupa C de calificare la Campionatul European din 2016. Jordi Alba a jucat până în minutul 78.

Dynamo Kiev, sancţionată de UEFA pentru incidentele de la meciul cu Everton

Gruparea Dynamo Kiev a fost sancţionată de UEFA pentru comportamentul rasist al fanilor la meciul cu Everton, scor 5-2, din manşa retur a optimilor de finală ale UEFA Europa League, echipa ucraineană urmând să joace cu o parte a tribunelor închise la partida cu Fiorentina, programată la 16 aprilie. Ca urmare a comportamentului rasist al fanilor, Dynamo Kiev va juca meciul de pe teren propriu cu Fiorentina, din sferturile UEL, cu sectoarele 43 şi 45 ale stadionului închise. De asemenea, gruparea ucraineană a fost acuzată de utilizare de fumigene şi probleme de organizare, primind o amendă de 15.000 de franci elveţieni.

Al Sadd anunţă că a obţinut serviciile lui Xavi Hernandez

Gruparea Al Sadd a obţinut serviciile fotbalistului echipei FC Barcelona Xavi Hernandez, care se va alătura în vară echipei din Qatar, a anunţat managerul clubului, Abdullah Al-Berik. „Al Sadd a reuşit să îl achiziţioneze pe căpitanul Barcelonei, Xavi. Aceasta este o fotografie cu el şi cu directorul sportiv Muhammed Ghoulam”, a notat Al-Berik pe reţelele de socializare, ataşând o fotografie în care apar cei doi. Xavi Hernandez, în vârstă de 35 de ani, s-a înţeles cu gruparea din Qatar pe trei ani. Xavi este un jucător format la FC Barcelona, grupare cu care a câştigat 25 de trofee.

Welbeck nu va evolua în meciul amical cu Italia

Atacantul Danny Welbeck nu va evolua în meciul amical al Angliei cu Italia, programat mâine, la Torino, după ce s-a accidentat la partida cu Lituania, din preliminariile EURO 2016, a anunţat selecţionerul Roy Hodgson. Welbeck, care a marcat un gol în meciul câştigat de Anglia, scor 4-0, a suferit o accidentare la genunchi. Milner, Baines şi Sterling, de asemenea accidentaţi, nu vor juca nici ei în partida cu Italia, la lot fiind convocat Ryan Bertrand (Southampton).

Accidentarea lui Marchisio nu este gravă

Mijlocaşul echipei Juventus Torino, Claudio Marchisio, nu a suferit vreo ruptură de ligamente şi va fi indisponibil câteva săptămâni, după ce s-a accidentat vineri, la antrenamentul naţionalei Italiei dinaintea meciului cu Bulgaria, perioada de absenţă fiind mai mică decât s-a prevăzut. Iniţial, medicii naţionalei Italiei anunţaseră că jucătorul a suferit o ruptură la ligamentele încrucişate de la genunchiul drept şi va fi indisponibil între şase şi opt luni. Testele efectuate vineri seară, la Florenţa, nu au arătat însă vreo leziune, astfel că Marchisio va absenta doar câteva săptămâni.