Ultimul minut

Sport 02 Martie 2015 / 00:00 578 accesări

Gardoş, înlocuit în minutul 23, din motive tactice

Antrenorul echipei Southampton, Ronald Koeman, a declarat sâmbătă, după meciul din deplasare cu West Bromwich Albion, pierdut cu scorul de 0-1 (Berahino 2), că l-a înlocuit pe Florin Gardoş în prima repriză din considerente tactice. „Am început meciul cu trei jucători în spate pentru a construi jocul. Mă aşteptam la doi atacanţi şi alesesem formula aceasta defensivă pentru a avea siguranţă în apărare. În alte meciuri în care am folosit această formulă a fost bine, dar după 20 de minute nu aveam nevoie de trei fundaşi centrali. Adversarii noştri jucau defensiv şi de aceea am schimbat sistemul”, a spus Koeman pentru site-ul oficial al clubului englez. Gardoş a fost înlocuit cu un mijlocaş, Eljero Elia.

Moţi, eliminat în meciul Litex Loveci - Ludogorets Razgrad

Fotbalistul echipei Ludogorets Razgrad, Cosmin Moţi, a fost eliminat în meciul jucat sâmbătă, în deplasare, cu Litex Loveci, pierdut cu scorul de 0-1 (Moreno 85), în etapa a 20-a a campionatului Bulgariei. Moţi a fost eliminat în minutul 38, pentru cumul de cartonaşe galbene. Şi de la Litex a fost eliminat un jucător, Malinov, în minutul 71. Ludogorets se află pe locul 2 în clasament, cu 41 de puncte. Lider este CSKA Sofia, cu 44 de puncte şi un joc mai puţin disputat.

Predescu a înscris un gol în campionatul Poloniei

Cornel Predescu, fotbalistul echipei Zawisza Bydgoszcz, a înscris un gol în meciul câştigat sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei Piast Gliwice, în etapa a 22-a a campionatului Poloniei. Predescu, titular la gazde, a marcat în minutul 59, iar scorul final a fost stabilit de Mica, în minutul 69. Predescu a rămas pe teren până în minutul 66, iar celălalt român de la Zawisza Bydgoszcz, Cristian Pulhac, a fost rezervă. Zawisza se află pe ultimul loc în clasament, cu 14 puncte.

138 de milioane de euro pentru Luis Suarez

Publicaţia „Daily Mail” susţine că gruparea Manchester City ar fi dispusă să ofere aproximativ 138 de milioane de euro pentru a-l achiziţiona pe atacantul Luis Suarez, de la FC Barcelona. Luis Suarez a venit la FC Barcelona în vara anului trecut, de la FC Liverpool, pentru suma de 80 de milioane de euro. Luis Suarez este sub contract cu FC Barcelona pentru patru sezoane.

UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva clubului Dynamo Kiev

UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva clubului Dynamo Kiev, după incidentele din meciul cu Guingamp, disputat joi seară, din 16-imile de finală ale UEFA Europa. Procedura disciplinară a fost deschisă după ce fanii ucraineni au intrat pe teren, pentru lansarea de fumigene şi pentru probleme de organizare, iar dosarul va fi judecat la 4 martie. Meciul disputat joi la Kiev a fost întrerupt timp de nouă minute, din cauza incidentelor din tribune. Partida a fost întreruptă în minutul 79, iar arbitrul a trimis echipele la vestiare în timp ce forţele de ordine interveneau pentru a-i calma pe suporteri. După câteva minute, fotbaliştii au revenit pe teren şi jocul a continuat. Fanii echipei Guingamp au fost evacuaţi după ce ar fi fost ameninţaţi de susţinătorii gazdelor. Jocul a fost câştigat cu scorul de 3-1 de ucraineni, care au obținut astfel calificarea în optimile UEL. În tur, scorul a fost 2-1 pentru francezi.

Lucas Moura va lipsi cel puţin o lună

Jucătorul echipei Paris Saint-Germain, Lucas Moura, va fi indisponibil cel puţin patru săptămâni, după ce a fost supus unei intervenţii chirurgicale la coapsa dreaptă. Lucas s-a accidentat la meciul cu Caen, din 14 februarie, şi a lipsit la partida cu formaţia Chelsea, contând ca manșă tur a optimilor Ligii Campionilor. PSG a anunţat că jucătorul a fost operat cu succes în Qatar şi că va lipsi şi la manşa secundă cu Chelsea. De asemenea, Lucas Moura va rata patru meciuri din campionatul Franţei şi partida cu AS Monaco, din sferturile de finală ale Cupei Franţei.