Ultimul minut

Sport 14 Februarie 2015 / 00:00 1114 accesări

Golul lui Florescu din partida cu FC Salzburg, între cele mai frumoase reuşite din acest sezon al Ligii Europa

Reuşita mijlocaşului George Florescu din partida FC Salzburg - Astra Giurgiu, scor 5-1, din ultima etapă a Grupei D a Ligii Europa, a fost inclusă de UEFA între cele mai frumoase goluri din actualul sezon al Ligii Europa. Alături de reuşita lui Florescu au mai fost nominalizate golurile lui Jonatan Soriano (FC Salzburg - Celtic FC), Kevin De Bruyne (VfL Wolfsburg - LOSC Lille), Havard Nordtveit (FC Zurich - Borussia Monchengladbach), Lukas Vacha (Sparta Praga - Young Boys Berna), Erik Lamela (Tottenham Hotspur - Asteras Tripolis), Ondrej Duda (Metalist Harkov - Legia Varşovia), Vasyl Kobin (Legia Varşovia - Metalist Harkov), Karim El Ahmadi (Feyenoord - FC Sevilla) şi Yonathan Del Valle (Rio Ave - Aalborg).

Marica și Stancu au înscris câte un gol în Cupa Turciei

Atacantul Ciprian Marica a înscris un gol în meciul pierdut de Konyaspor, în deplasare, cu 1-4, în faţa echipei Galatasaray, în optimile de finală ale Cupei Turciei, rezultat în urma căruia formaţia din Istanbul a acces în sferturile competiţiei. Marica, integralist la Konyaspor, a marcat în minutul 21. Pentru Galatasaray au înscris Burak Yilmaz (10), Sneijder (16, 34) şi Olcan Adîn (45). La Konyaspor a jucat şi Gabriel Torje, din minutul 69, în locul lui May Mahlangu. În altă partidă, formaţia Genclerbirligi, cu Bogdan Stancu titular şi autorul unui gol, a învins pe teren propriu, cu 3-0, echipa Eskişehirspor, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei Turciei. Stancu a înscris în minutul 79, celelalte goluri ale gazdelor fiind marcate de Landel (24) şi Petrovici (82). Bogdan Stancu a jucat până în minutul 86, când a fost înlocuit cu Hleb.

Ronald Koeman, antrenorul lunii ianuarie în Premier League

Antrenorul echipei Southampton, la care este legitimat şi Florin Gardoş, Ronald Koeman, a fost desemnat managerul lunii ianuarie, datorită victoriilor obţinute împotriva formaţiilor Manchester United şi Arsenal Londra. În luna ianuarie, Southampton a obţinut trei victorii din tot atâtea posibile, după ce a învins şi pe Newcastle United în deplasare. Totuşi, în luna februarie, Southampton a obţinut rezultate contradictorii: după o înfrângere la Swansea, a învins pe Queens Park Rangers şi a remizat cu West Ham United, deşi „ciocănarii” au evoluat timp de peste 30 de minute cu un om mai puţin. Următorul meci va avea loc pe 22 februarie, contra echipei FC Liverpool. De asemenea, atacantul echipei Tottenham Hotspur Harry Kane a fost desemnat jucătorul lunii ianuarie.

Andy Carroll va fi indisponibil cel puţin o lună

Fotbalistul echipei West Ham, Andy Carroll, va fi indisponibil cel puţin o lună, din cauza unei rupturi de ligament la genunchi, a anunţat tehnicianul Sam Allardyce. „Ligamentul colateral medial intern de la genunchi are o mică ruptură ca urmare a unui contact dur. Dacă avem noroc, perioada de recuperare va fi de patru până la şase săptămâni. Este o lovitură dură pentru Andy şi pentru noi”, a spus Allardyce. Carroll s-a accidentat la meciul de miercuri cu Southampton, scor 0-0, din etapa a 25-a a campionatului Angliei. Atacantul englez a ratat meciurile din primele trei luni ale actualului sezon din cauza unei probleme la gleznă.

Pablo Aimar a fost operat şi va absenta trei luni

Fostul internaţional argentinian al echipei River Plate, Pablo Aimar, a fost operat, joi, la glezna dreaptă şi va reveni la antrenamente peste 90 de zile. Aimar a fost supus unei intervenţii chirurgicale deoarece avea dureri foarte mari la glezna dreaptă. Fotbalistul în vârstă de 35 de ani, care a jucat ultima dată pentru echipa Johor Darul din Malaezia, suferea de entezită achiliană. Pablo Aimar a revenit în 4 ianuarie la River Plate, echipă la care a mai jucat în perioada 1996-2000.

Cinci foști internaționali francezi vor fi onorați

Cinci din cei şase fotbaliști francezi cu peste 100 de selecţii în naţionala ţării lor vor fi onoraţi înaintea meciului amical pe care reprezentativa Franţei îl va disputa în data de 26 martie, pe „Stade de France“, în compania selecţionatei Braziliei, informează uefa.com. Toţi cei care vor fi onoraţi fac parte din generaţia care a câştigat Cupa Mondială în 1998, turneu ce a avut loc în Franţa. Actualul selecţioner al Franţei, Didier Deschamps, care are 103 selecţii, va găzdui în ziua meciului o masă festivă, printre oaspeţi numărându-se Thierry Henry (123 de selecţii), Marcel Desailly (116), Zinedine Zidane (108) şi Patrick Vieira (107). Seara, pe teren va avea loc o ceremonie în onoarea celor cinci. Va lipsi de la eveniment Lilian Thuram (142 de selecţii), el având în ziua respectivă alte angajamente. Thuram va fi onorat în data de 7 iunie, înaintea meciului pe care Franţa îl va juca împotriva Belgiei.

Real Madrid vrea un fundaş de la FC Porto

Una dintre ţintele lui Real Madrid pentru perioada de transferări din vară este brazilianul Danilo Luiz Da Silva (23 de ani), de la FC Porto. Urmărit de mai multă vreme de scouterii clubului madrilen, fundaşul dreapta cu 11 selecţii în naţionala „cariocas” le-a lăsat acestora o impresie favorabilă. Danilo mai are contract până în 2016 şi nu doreşte prelungirea sa, iar în această situaţie gruparea portugheză se vede nevoită să-l vândă la finalul sezonului. Preţul cerut pentru jucătorul brazilian, aflat de patru ani la Porto, este de circa 20 de milioane de euro. De Danilo mai este interesată şi FC Barcelona, care în vară se va despărţi de Dani Alves. Pe postul de fundaş dreapta, Real Madrid îi are pe Carvajal şi Arbeloa, acesta din urmă având şanse mari să plece la sfârşitul sezonului.

Sinama-Pongolle s-a accidentat la genunchi

Atacantul Florent Sinama-Pongolle, în vârstă de 30 de ani, achiziţionat în această iarnă de Lausanne-Sport pentru a compensa plecarea românului Cristian Ianu la FC Lucerna, s-a accidentat la genunchi şi starea sa urmează să fie evaluată. Sinama-Pongolle, fost component al echipelor FC Liverpool, Atletico Madrid şi Sporting Lisabona, a jucat ultima dată pentru echipa americană Chicago Fire.

Jason McCarthy şi-a prelungit contractul cu Southampton

Fotbalistul echipei Southampton, Jason McCarthy, în vârstă de 19 ani, şi-a prelungit contractul cu gruparea engleză la care joacă și Florin Gardoş. McCarthy, fotbalist format chiar la Southampton, a semnat pe doi ani şi jumătate, noul acord fiind valabil până în vara anului 2017.

Brest s-a calificat în sferturile Cupei Franţei

Formaţia Brest, din liga a doua franceză, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei, după ce a învins joi seară, în deplasare, cu scorul de 4-3 după lovituri de deoartajare, echipa FC Metz. La finalul prelungirilor, scorul era 0-0. La lovituri de departajare, pentru Brest au marcat Pele, Courtet, Ramare şi Khaled, iar Moimbe a ratat. Pentru Metz au înscris Falcon, Kashi şi Lejeune, iar Marchal şi Choplin au ratat. Sferturile de finală se vor disputa pe 4 martie, după următorul program: Concarneau (liga a patra) - Guingamp; Brest (liga a doua) - AJ Auxerre (liga a doua); Boulogne (liga a treia) - AS Saint-Etienne; Paris Saint-Germain - AS Monaco.

Portarul echipei Glasgow Rangers, suspendat două meciuri pentru că a pariat

Portarul echipei Glasgow Rangers, Steve Simonsen, a fost suspendat pentru două meciuri, el fiind găsit vinovat că a pariat pe 55 de partide. Sancţiunea lui Simonsen, decisă după ce fotbalistul a fost audiat de o comisie independentă, include şi o pedeapsă cu suspendare de un meci, până la finalul sezonului. Steve Simonsen nu a pariat pe meciuri în care a fost implicată echipa Glasgow Rangers, iar clubul scoțian a anunţat că nu va contesta suspendarea. Regulamentul disciplinar al federaţiei scoţiene le interzice fotbaliştilor, antrenorilor, oficialilor cluburilor şi arbitrilor din Scoţia să parieze pe meciurile de fotbal de oriunde din lume.