Ultimul minut

Sport 09 Ianuarie 2015 / 00:00 915 accesări

Etapa a 14-a în Liga Națională de handbal feminin

Liga Națională de handbal feminin se reia astăzi, când este programat primul meci din etapa a 14-a a sezonului regulat. Iată programul complet al partidelor - astăzi: CSM București - HC Zalău (ora 19.30, Digi Sport 3); sâmbătă: HCM Rm. Vâlcea - CSM Unirea Slobozia (ora 11.00), HCM Roman - U. Cluj (ora 15.15, Digi Sport 1); duminică: CSU NEPTUN CONSTANȚA - CSM Cetate Deva (ora 12.00), Mureșul Tg. Mureș - HC Dunărea Brăila (ora 17.00), HCM Baia Mare - SCM Craiova (ora 19.30, Digi Sport 1); luni: Corona Brașov - CSM Ploiești (ora 18.00, Digi Sport 2). Clasament: 1. HCM Baia Mare 36p, 2. SCM Craiova 33p, 3. CSM București 32p* (golaveraj: 375-268), 4. Corona Brașov 32p (374-283), 5. HCM Roman 23p, 6. Dunărea Brăila 21p, 7. CSM Ploiești 18p, 8. HC Zalău 16p, 9. HCM Rm. Vâlcea 14p, 10. Cetate Deva 13p, 11. Unirea Slobozia 11p, 12. CSU NEPTUN CONSTANȚA 9p, 13. U. Cluj 8p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p. * (penalizare 1 punct pentru nerespectare cerințe vârstă).

Eșec al campioanei CSU Asesoft Ploiești, în 16-imile Eurocup la baschet masculin

Campioana României la baschet masculin, CSU Asesoft Ploieşti, a pierdut, marți seară, pe teren propriu, întâlnirea cu formaţia rusă Lokomotiv Kuban Krasnodar, cu scorul de 59-85 (32-42), în primul meci din grupa N, contând pentru 16-imile Eurocup. CSU Asesoft Ploieşti, care s-a calificat în 16-imi de pe locul 4 al Grupei preliminare E, va mai întâlni, în Grupa N, formaţiile SLUC Nancy (Franţa) şi Valencia Basket (Spania). Marţi seară, în meciul inaugural din Grupa N, Valencia Basket a învins SLUC Nancy, cu scorul de 77-46. Următoarele meciuri din grupa N se vor desfăşura astfel: Nancy - CSU Ploieşti, Kuban - Valencia (14 ianuarie), Nancy - Kuban, Valencia - CSU Ploieşti (21 ianuarie), Kuban - Nancy, CSU Ploieşti - Valencia (28 ianuarie), Kuban - CSU Ploieşti, Nancy - Valencia (4 februarie), CSU Ploieşti - Nancy, Valencia - Kuban (11 februarie). Din faza 16-imilor, care include 32 de echipe împărţite în opt grupe, primele două clasate se vor califica în optimile de finală, care programează meciuri eliminatorii, la 3 şi 11 martie, sferturile urmând să se desfăşoare la 17 şi 25 martie, semifinalele - la 31 martie şi 8 aprilie 2015, iar finala pentru trofeu - la 24 şi 29 aprilie. Eurocup este a doua competiţie valorică a continentului, după Euroligă. Deţinătoarea Eurocup este Valencia Basket, adversara formaţiei ploieştene în Grupa N.

Mergea şi Inglot - eliminaţi în sferturi la dublu, la Doha

Perechea Florin Mergea / Dominic Inglot (România / Marea Britanie) a fost eliminată în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Doha (Qatar), dotat cu premii în valoare totală de 1.221.320 de dolari. Mergea şi Inglot au fost învinşi, în sferturile de finală, de cuplul David Marrero / Fernando Verdasco (Spania), scor 3-6, 6-3, 10-5, după 61 de minute de joc. Pentru accederea în sferturi la Doha, Mergea şi Inglot vor primi 45 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare totală de 10.180 dolari.

Euroliga de baschet masculin

Astăzi sunt programate celelalte partide din etapa a doua a TOP16 din Euroliga de baschet masculin - GRUPA E: Zalgiris Kaunas - ALBA Berlin, FC Barcelona - Panathinaikos Atena; GRUPA F: Nizhny Novgorod - Fenerbahce Istanbul, Anadolu Efes Istanbul - Unicaja Malaga. Derby-ul zilei este meciul de la Barcelona, dintre două foste câștigătoare ale Euroligii, gazdele începând destul de greu TOP16, cu o înfrângere surprinzătoare în Germania. Miercuri seară s-au jucat următoarele partide - GRUPA E: Maccabi Tel Aviv - Steaua Roșie Belgrad, Real Madrid - Galatasaray Istanbul; GRUPA F: CSKA Moscova - Laboral Kutxa, Olympiacos Pireu - EA7 Milan.

Serena Williams a învins-o, greu, pe Lucie Safarova

Liderul clasamentului WTA, americanca Serena Williams, a învins-o ieri, scor 6-3, 6-7 (7/1), 7-6 (8/6), pe jucătoarea cehă Lucie Safarova, locul 15 WTA, într-un meci de două ore şi 35 de minute, contând pentru Grupa A a Cupei „Hopman”. Serena Williams a obţinut astfel a zecea victorie din tot atâtea partide în faţa jucătoarei cehe. La competiţia găzduită de oraşul australian Perth, Serena Williams a mai înregistrat o victorie, 0-6, 6-3 6-0, cu italianca Flavia Pennetta (12 WTA) şi o înfrângere, 2-6, 1-6, contra sportivei Eugenie Bouchard (Canada, 6 WTA). În primele două partide ale competiţiei, Serena Williams s-a plâns din cauza diferenţei de fus orar, susţinând că se simte foarte obosită.

Canada a învins Italia, în Cupa „Hopman”

Echipa de tenis a Canadei a învins ieri, cu scorul de 2-1, reprezentativa Italiei, într-un meci din grupa A de la Cupa „Hopman”, competiţie mixtă care se desfăşoară în această perioadă la Perth (Australia). În primul meci, canadianca Eugenie Bouchard a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-4, pe italianca Flavia Pennetta, iar apoi canadianul Vasek Pospisil a trecut, cu scorul de 6-0, 6-3, de italianul Fabio Fognini. Punctul italienilor a fost adus de perechea Fabio Fognini / Flavia Pennetta, care a învins, cu scorul de 6-3, 4-6, 10-7, cuplul canadian Vasek Pospisil / Eugenie Bouchard.

Muhammad Ali a fost externat

Fostul pugilist Muhammad Ali a fost externat din spitalul din Louisville (Kentucky), unde fusese internat în urmă cu două săptămâni, a anunţat presa americană. Fostul campion mondial, în vârstă de 72 de ani, a fost spitalizat iniţial pentru pneumonie, însă apoi s-a constatat că are o problemă urinară. „El s-a recuperat rapid şi se află acasă. Este nerăbdător să sărbătorească, la 17 ianuarie, împlinirea a 73 de ani”, a declarat purtătorul său de cuvânt, Bob Gunnell. Ali suferă şi de Parkinson, din anii '80.