Ultimul minut

Sport 02 Septembrie 2014 / 00:00 578 accesări

ANDREEA OGRĂZEANU, LOCUL 6 LA DECANATION

Atleta constănțeană Andreea Ogrăzeanu a terminat pe locul 6 în cursa de 100 metri din cadrul concursului DecaNation de la Angers (Franţa), cu timpul de 11,49 secunde. Sportiva legitimată la CS Farul și antrenată de Dan Vlădescu a făcut parte din echipa Balcanilor, alături de alți cinci atleți români. Cea mai bună performanță a fost înregistrată de Alina Rotaru, care s-a clasat pe locul 2 la săritura în lungime, fiind depăşită doar de dubla campioană europeană, franțuzoaica Eloyse Lesueur. La 800 m, Mirela Lavric s-a clasat a treia, iar Marian Oprea a terminat al patrulea la triplusalt. Bianca Răzor a fost a cincea la 400 metri, în timp ce Florina Pierdevară a încheiat proba de 1.500 metri doar a șasea. Clasamentul final al celei de-a zecea ediţii a DecaNation este: 1. SUA 114p; 2. Franța 112p; 3. Rusia 108p; 4. Ucraina 81p; 5. Echipa Balcanilor 67p; 6. Japonia 48 p; 7. China 47p.

ÎNCĂ TREI TITLURI NAŢIONALE PENTRU LARISA IORDACHE

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, duminică, trei titluri naţionale în finalele pe aparate, la sărituri, paralele şi sol, la Campionatele Naţionale de gimnastică, de la Bucureşti. Iordache (Dinamo Bucureşti) a devenit campioană naţională la sărituri, paralele şi sol, în timp ce finala la bârnă a fost câştigată de Andreea Munteanu (CSN Cetate Deva). La masculin, finala de la sol a fost câştigată de Cristian Băţagă (CSM Bistriţa), cea de la sărituri a avut doi medaliaţi cu aur, la egalitate, Andrei Muntean (Dinamo Bucureşti) şi Marius Berbecar (CSM Bistriţa), celelalte titluri naţionale fiind cucerite de Cristian Băţagă (cal cu mânere), Andrei Muntean (inele), Marius Berbecar (paralele) și Vlad Cotuna (CSM Lugoj).

SURPRIZE MARI LA US OPEN

Tenismena elveţiană Belinda Bencici, în vârstă de 17 ani, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, învingând-o în optimi pe sportiva sârbă Jelena Jankovici, cu scorul de 7-6 (6), 6-3, informează AFP. Bencici este cea mai tânără jucătoare care a ajuns în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Șlem după 2006, când această performanţă a fost reuşită de Nicole Vaidisova la Roland Garros. Tot duminică, daneza Caroline Wozniacki, cap de serie nr. 10, a eliminat-o în optimile de finală pe sportiva rusă Maria Şarapova, a cincea favorită, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-2, iar chinezoaica Shuai Peng a trecut de Lucie Safarova (Cehia), cap de serie nr. 14, cu scorul de 6-3, 6-4. La masculin, austriacul Dominic Thiem a trecut în turul 3 de spaniolul Feliciano Lopez, cap de serie nr. 19, cu scorul de 6-4, 6-2, 6-3, în timp ce spaniolul David Ferrer, al patrulea favorit, a fost eliminat de francezul Gilles Simon, cap de serie nr. 26, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-1, 6-3. Croatul Marin Cilici, al 14-lea favorit, l-a învins pe sud-africanul Kevin Anderson, cap de serie nr. 18, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-3, 6-4, iar francezul Gael Monfils, cap de serie nr. 20, s-a impus în faţa compatriotului său Richard Gasquet, al 12-lea favorit, cu scorul de 6-4, 6-2, 6-2.

NAȚIONALA ROMÂNIEI JOACĂ ASTĂZI CU POLONIA, LA EUROPENELE DE VOLEI UNDER 20

Luni a fost zi de pauză la turneul final al Campionatului European de volei rezervat jucătorilor cu vârsta sub 20 de ani, găzduit de Cehia și Slovacia. Competiția va continua astăzi și mâine cu ultimele două etape din faza grupelor, decisive pentru stabilirea semifinalistelor. Naționala României mai are doar șanse teoretice de a rămâne în lupta pentru medalii, după ce a pierdut două dintre primele trei partide jucate în grupa de la Brno. În clasament conduce Polonia, cu 8 puncte, urmată de Cehia 7p, Turcia 5p, Slovenia 3p, România 2p și Belgia 2p. În ultimele meciuri, micii tricolori vor întâlni Polonia (astăzi, ora 21.00) și Belgia (mâine, ora 18.30). Partidele pot fi urmărite în transmisiune directă pe site-ul www. laola1.tv.

CAMPIONATUL MONDIAL DE BASCHET

Luni s-a înregistrat cea mai mare surpriză de la Campionatul Mondial de baschet masculin care se desfășoară în Spania, Senegal reușind să învingă Croația! Cum africanii au câștigat și meciul cu Porto Rico, au șanse uriașe să avanseze în faza următoare, în care trec primele patru clasate din fiecare grupă. Alte rezultate înregistrate la turneul final al FIBA Basketball World Cup - duminică: Serbia - Franța 74-75; Brazilia - Iran 79-50; Spania - Egipt 91-54; Argentina - Croația 85-90; Senegal - Porto Rico 82-75; Filipine - Grecia 70-82; Republica Dominicană - Noua Zeelandă 76-63; Finlanda - Ucraina 81-76; Turcia - SUA 77-98; Coreea de Sud - Australia 55-89; Slovenia - Mexic 89-68; Lituania - Angola 75-62; luni: Iran - Serbia 70-83; Croația - Senegal 75-77!

RECORD MONDIAL LA ARUNCAREA CIOCANULUI

Atleta poloneză Anita Wlodarczyk, dublă campioană europeană, a stabilit un nou record mondial la aruncarea ciocanului, cu o performanţă de 79,58 metri, reușită duminică, în reuniunea de la Berlin. Wlodarczyk, în vârstă de 29 de ani, a reuşit această aruncare din a doua încercare, pe Stadionul Olimpic din Berlin. Precedentul record, de 79,42 metri, îi aparţinea din 21 mai 2011 atletei germane Betty Haidler.

VUELTA A AJUNS APROAPE DE JUMĂTATE

Incertitudinea planează în continuare asupra posibilului învingător din Turul ciclist al Spaniei, după ce au fost parcurse nouă etape din cele 21 și 1.476,6 km din 3.181,5 km. Aproape de jumătatea cursei, primii trei clasați, columbianul Nairo Quintana, spaniolul Alberto Contador și spaniolul Alejandro Valverde, sunt despărțiți de numai opt secunde. Un alt favorit, britanicul Chris Froome, se află pe locul 5, la doar 28 de secunde de tricoul roșu. Finișul este programat pe 14 septembrie, când va avea loc un contratimp individual de 10 km la Santiago de Compostela, care poate modifica ierarhiile chiar în ultimul moment. Vuelta se reia astăzi cu o etapă de contratimp individual pe 34,5 km, Santa Maria de Veruela - Borja.