Ultimul minut

Sport 14 Iunie 2014 / 00:00 876 accesări

HALEP FACE AUDIENŢĂ

Finala turneului de la Roland Garros 2014, disputată între jucătoarele Simona Halep şi Maria Şarapova, a fost cea mai vizionată partidă de tenis feminin din istoria televiziunii Eurosport, atrăgând o audienţă medie de 3,8 milioane de telespectatori, informează advanced-television.com. Această audienţă reprezintă o creştere cu 24% faţă de precedentul record de telespectatori, deţinut de finala din 2012 a turneului feminin de la Miami, disputată între Agnieszka Radwanska şi Maria Şarapova. Reamintim că Halep, locul 4 WTA şi cap de serie nr. 4, a pierdut finala de la Roland Garros, după ce a fost învinsă, pe 7 iunie, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, de rusoaica Maria Şarapova, locul 8 WTA şi cap de serie nr. 7. Începând de luni, Halep este a treia jucătoare de tenis din lume, după americanca Serena Williams şi chinezoaica Na Li.

CS CLEOPATRA MAMAIA ÎNCEPE LUPTA PENTRU TITLU

În perioada 16-22 iunie, pe terenul “Cleopatra” din Complexul Sportiv “Badea Cârţan” din Constanţa se vor desfăşura partidele turneului final al Campionatului Naţional de rugby pentru juniori sub 18 ani. Vor participa şase formaţii, Constanţa fiind reprezentată de CS Cleopatra Mamaia, care a câştigat detaşat sezonul regulat. Alături de echipa pregătită de Nicolae Mocanu vor mai evolua formaţiile ACS Flamingo Bucureşti, CSȘ Steaua Bucureşti, RCM Timişoara, Industria Sârmei Câmpia Turzii şi CSŞ Gura Humorului.

CUPA ROMÂNIEI LA FOTBAL, FAZA PE JUDEŢ

Asociaţia Judeţeană de Fotbal a stabilit întâlnirile de săptămâna viitoare din turul al treilea al Cupei României la fotbal, ediţia 2014-2015, faza pe judeţul Constanţa. Iată programul partidelor, care vor începe la ora 17.30 - marţi: Viitorul Fîntînele - Perla Murfatlar; Progresul Medgidia - Unirea Topraisar (stadion Cimentul); miercuri: Atletic 2 Mai - CS Eforie; Dunărea Ostrov - Ştiinţa Poarta Albă; Danubius Rasova - Sparta Techirghiol; Victoria Mihai Viteazu - CS Mihail Kogălniceanu.

ECHIPA MASCULINĂ DE FLORETĂ A ROMÂNIEI, LOCUL 13 LA CE

Echipa masculină de floretă a României, formată din Radu Dărăban, Valentin Niţă, Iulian Teacă şi Teofil Moisuc, s-a clasat, vineri, pe locul 13 la Campionatele Europene de scrimă de la Strasbourg. Sportivii români au fost învinşi de Rusia pe tabloul de 16, scor 45-21, după care, pe tabloul pentru locurile 9-16, au pierdut în faţa Belarusului, scor 26-45. România a concurat apoi cu Turcia pentru locul 13 şi s-a impus, scor 45-38.

CSU ASESOFT, CAMPIOANA ROMÂNIEI LA BASCHET MASCULIN

Echipa de baschet masculin CSU Asesoft Ploieşti a cucerit al zecelea titlu naţional din palmares, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia CSM Oradea, cu scorul de 100-94 (47-48), în meciul decisiv, al cincilea, al finalei Ligii Naţionale. În primele patru meciuri, orădenii au câştigat cu 105-93 şi 87-81, iar prahovenii s-au impus cu 95-76 şi 88-80. Începând cu 2004, ploieştenii au cucerit toate titlurile naţionale, singurul an în care au pierdut medaliile de aur fiind în 2011, când au fost învinşi de U. BT Mobitelco Cluj. În acest sezon, finala mică a fost câştigată de BC Mureş, care s-a impus în faţa formaţiei U. BT Mobitelco Cluj, cu scorul de 91-69 şi 84-59, cucerind medaliile de bronz.

ALIN PETRACHE PROMITE MEDALII LA RIO

Noul preşedinte al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Alin Petrache, a declarat că nu poate face minuni în cei doi ani rămaşi până la Jocurile Olimpice din 2016, dar este convins că sportivii români vor reuşi să obţină medalii la competiţia de la Rio de Janeiro. Petrache a precizat că are o strategie pe termen lung pe care o va impune ca preşedinte al COSR. „Obiectivele pentru Jocurile Olimpice nu s-au schimbat absolut deloc. Vreau să felicit echipa de spadă a României, avem un aur frumos. Eu spun că vor veni medalii la Rio, întotdeauna au venit. Cu siguranţă vor fi medalii. Eu sunt optimist întotdeauna. E destul de greu, e o funcţie care implică foarte multă atenţie. Nu cred că au crescut pretenţiile şi nu cred că se aşteaptă cineva la minuni. Alin Petrache nu poate face minuni. Eu am venit cu o strategie pe termen lung. Nu mai putem face lucruri minore, avem nevoie de o strategie pe termen lung”, a spus Petrache, care i-a cerut Simonei Halep să reprezinte România la Jocurile Olimpice din 2016. Alin Petrache a devenit noul preşedinte al COSR după ce a primit 143 de voturi la Adunarea Generală din 29 mai.

PERECHEA MERGEA / DRAGANJA, ELIMINATĂ ÎN SEMIFINALE LA HALLE

Perechea Florin Mergea / Marin Draganja (România / Croaţia) a ratat calificarea în finala turneului de la Halle, cu 711.000 de euro premii, după ce a fost învinsă vineri, cu scorul de 6-3, 7-6 (3), de cuplul Andre Begemann / Julian Knowle (Germania / Austria). Calificarea în penultimul act al competiţiei este recompensată cu un cec în valoare de 11.500 de euro şi cu 90 de puncte ATP. Săptămâna trecută, Mergea şi Draganja au fost eliminaţi în semifinalele turneului de la Roland Garros.

SCHUMACHER A FOST MUTAT DE LA TERAPIE INTENSIVĂ ÎNTR-O SECŢIE DE RECUPERARE

Fostul pilot de Formula 1 Michael Schumacher, rănit grav într-un accident de schi în urmă cu cinci luni şi jumătate, a fost mutat de la secţia de terapie intensivă a spitalului din Grenoble într-o sală de recuperare. „Asta înseamnă că Schumacher, în vârstă de 45 de ani, este în afara pericolului. Totuşi, nivelul progresului înregistrat de când medicii anunţau, acum patru luni, că începe procedura de revenire progresivă din coma indusă artificial stârneşte întrebări”, menţionează cotidianul spaniol „Marca“. În sala de recuperare, lui Schumacher i se va continua terapia pentru tonifiere musculară, dar medicii nu aşteaptă la o ameliorare semnificativă a stării germanului în scurt timp şi posibilităţile de recuperare totală sunt reduse.

SPURS ESTE APROAPE DE TITLU ÎN NBA

San Antonio Spurs este ca şi campioană a NBA, după ce a câştigat clar şi meciul al patrulea al finalei: Miami Heat - San Antonio Spurs 86-107 (1-3 la general). După ce a pierdut la limită meciul al doilea jucat la San Antonio, Spurs a “măturat pe jos” cu campioana en titre în cele două dispute de la Miami, câştigând la diferenţă de 19p, respectiv 21p! Acum, Miami Heat mai are doar varianta… de a scrie istorie, pentru că nicio echipă din istoria NBA nu a întors un rezultat de 1-3 în finală! Au fost opt echipe care au reuşit să revină de la 1-3 în play-off-ul NBA, ultima fiind Phoenix Suns, în 2006, când a eliminat pe LA Lakers. În meciul de joi seară, cel mai bun de pe teren a fost acelaşi Kawhi Leonard, autor a 20p şi 14 recuperări, extrema lui Spurs făcând cele mai bune meciuri din carieră în disputele din Florida. Meciul al cincilea al finalei NBA se joacă duminică noaptea, în San Antonio.

FIBA A RETRAS UCRAINEI ORGANIZAREA CAMPIONATULUI EUROPEAN DIN 2015

FIBA-Europe a anunţat că a decis să retragă Ucrainei organizarea Campionatului European din 2015, fără să precizeze unde se va desfăşura competiţia. Preşedintele FIBA-Europe, Turgay Demirel, şi secretarul general Kamil Novak au fost primiţi, pe 10 iunie, la Kiev, de premierul ucrainean, Arseni Iaţeniuk, de ministrul Tineretului şi Sportului, Dmitro Bulatov, şi de preşedintele federaţiei de baschet, Saşa Volkov, pentru a discuta despre consecinţele crizei politice aspra organizării Campionatului European de baschet. Alte 16 ţări şi-au manifestat dorinţa de a găzdui o parte sau tot turneul din 2015.

BM VALLADOLID S-A DESFIINŢAT

Echipa de handbal BM Valladolid (Spania), fosta adversară a campioanei României la handbal masculin HCM Constanţa în Cupa Cupelor şi grupele Ligii Campionilor, s-a desfiinţat din cauza problemelor financiare. Gruparea spaniolă are o datorie de două milioane de euro, iar viitorul financiar al clubului nu mai poate fi asigurat. Valladolid încheiase pe locul 15 din 16 echipe ultimul sezon din Asobal Liga şi retrogradase în liga secundă. Fostă Pevafersa Valladolid, clubul spaniol se înfiinţase în 1991 şi cea mai bună performanţă în Asobal Liga a constituit-o clasarea pe locul 3 la finalul sezonului 2009-2010. Valladolid câştigase Cupa Regelui - în 2005 şi 2006 şi Cupa Cupelor - în 2009. O altă echipă din handbalul masculin spaniol care s-a desfiinţat în ultimul an, tot din raţiuni financiare, a fost Atletico Madrid, fostă multiplă câştigătoare a Ligii Campionilor.

LANCE ARMSTRONG A DEPUS MĂRTURIE SUB JURĂMÂNT

Fostul rutier Lance Armstrong, care a recunoscut că s-a dopat, a depus mărturie sub jurământ, joi, la Austin, în cadrul acţiunii în justiţie ce a fost intentată de compania SCA Promotions, care doreşte returnarea a peste 12 milioane de dolari constând în primele acordate texanului. Aceasta a fost prima depoziţie a lui Armstrong de când fostul sportiv a recunoscut că s-a dopat. Lance Armstrong a depus mărturie prin videoconferinţă, în faţa unei camere de arbitraj reunite la Austin. El a recurs fără succes la Curtea Supremă din Texas pentru a bloca solicitarea SCA Promotions de recuperare a celor 12 milioane de dolari. SCA Promotions a refuzat iniţial să îi dea fostului campion cinci milioane de dolari pentru a şasea victorie a texanului în Turul Franţei, în 2004, din cauza acuzaţiilor de dopaj apărute încă de atunci în Europa. Armstrong a apelat la justiţie şi a obţinut câştig de cauză.

NADAL, ELIMINAT ÎN TURUL SECUND LA HALLE

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, liderul clasamentului ATP, a fost eliminat, joi, în turul 2 al turneului pe iarbă de la Halle, fiind învins cu scorul de 6-4, 6-1, după doar 59 de minute de joc, de germanul Dustin Brown, locul 85 ATP. Nadal, care a fost acceptat direct în turul 2 la Halle, a pierdut acest meci la doar patru zile după ce a câştigat pentru a noua oară în carieră turneul de Grand Slam de la Roland Garros. Brown, în vârstă de 29 de ani, a fost eliminat vineri, în sferturi de finală, de compatriotul său Philipp Kohlschreiber, câştigător în 2011 la Halle, scor 6-4, 5-7, 7-6 (18-16).