Un constănțean, medaliat și recordman la Campionatele Mondiale ale Pompierilor

Salvatori cu care ne mândrim și în străinătate

Eveniment, Sport 22 August 2019 / 15:20 1971 accesări
Triplul campion mondial Gheorghe Raul Romaşcanu

Un pompier constănţean a câştigat titlul de triplu campion mondial la proba de atletism - 1500m, 800 m plat si 400 m plat. Este vorba despre plt. adj. șef Gheorghe Romaşcanu care a reprezentat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa la Campionatele Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor, competiţie desfăşurată în perioada 8-18 august 2019, în orașul Chengdu, China. Gheorghe Romaşcanu a stabilit un record național masters cu timpul de 57"94 sutimi. De asemenea, la proba de 200m plat, militarul a obținut medalia de bronz într-o cursă cu sportivi de elită din Trinidad Tobago, Brazilia, Canada și China. Pentru această competiție sportivul a fost sprijinit financiar de Clubul Sportiv Pompierul Constanța, dar și de conducerea Inspectoratului fără de care deplasările externe nu s-ar fi putut realiza. Totodată, și I.P.A. Romania a fost alături de pompierul constănțean.