Un veritabil duel de... Liga Campionilor

Handbal (m) / „Turneul Naţiunilor” de la Doboj

Sport 25 August 2006 / 00:00 817 accesări

Campioana şi cîştigătoarea Cupei României, Handbal Club Municipal Constanţa nu se regăseşte, cel puţin din punct de vedere al rezultatelor, nici la al doilea turneu de pregătire al verii, găzduit de oraşul bosniac Doboj. După egalul cu FC Porto din prima zi, 24-24, formaţia constănţeană a pierdut jocul secund din seria întîi a „Turneului Naţiunilor”, 26-30 cu campioana ţării gazdă, „Bosna” Sarajevo. A fost un veritabil duel de... Liga Campionilor, avînd în vedere că adversara constănţenilor se poate declara cea mai norocoasă echipă din viitoarea ediţie a competiţiei numărul unu intercluburi, fiind singura din ultima urnă valorică care nu a fost nevoită să joace tur preliminar. Partida a fost echilibrată doar 11 minute (4-4), apoi bosniacii au reuşit o serie de trei goluri care au înclinat balanţa în favoarea lor. Ei nu au mai cedat iniţiativa pînă la finalul reprizei, 16-11, şi, în fine, pînă la terminarea celor 60 de minute, conducînd la jumătatea perioadei a două chiar şi cu şapte goluri (25-18). Constanţa a terminat mai bine, dar nu suficient pentru a întoarce rezultatul. Golurile formaţiei antrenate de Ljubomir Obradovic, Eden Hairi şi Vasile Cocuz au fost înscrise de Stavrositu 6g (din nou golgeter, ca în prima zi), Kazic 4g, Toma, Smigic şi Săulescu cîte 3g, Dragicevic şi Giotoiu cîte 2g, Timofte, Buricea şi Muraru unul. Aseară, formaţia nostră a disputat ultimul meci al grupei, contra lui Celje Pivovarna Lasko, campioana Sloveniei şi cîştigătoarea de acum trei ani a Ligii Campionilor. După meciul de clasament de sîmbătă, formaţia nostră va reveni acasă, pentru ultima săptămînă de pregătire înaintea debutului oficial, cu Indeco Pallamano Conversano, în turul preliminar al Ligii Campionilor.