Universitatea „Ovidius” Constanța, campioană la volei feminin şi vicecampioană la handbal feminin

Sport 24 Mai 2019 / 15:29 1296 accesări

Echipa feminină de volei (sursa foto: Clubul Sportiv Medgidia)

Formaţia feminină de handbal (sursa foto: CSU Neptun Constanta)

Echipa Universităţii „Ovidius” din Constanța a câștigat Campionatul Universitar de volei feminin 2019, lotul pregătit de profesorul Florin Voinea fiind alcătuit din jucătoarele de la CS Medgidia. Formaţia constănţeană a câştigat toate meciurile disputate la Bacău, fără să cedeze măcar un set în duelurile cu Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava, UNEFS București şi Universitatea din Oradea. Lotul formaţiei constănţene: Loredana Dobriceanu, Bianca Cojocaru, Elena Albu, Diana Mihai, Andreea Ordeanu, Mihaela Albu, Doina Cojocaru, Mădălina Iacobiță şi Vanesa Deșliu.

La handbal feminin, echipa de la Universitatea „Ovidius”, pregătită de profesorii Florin Cazan și Adrian Georgescu, s-a clasat pe locul secund în turneul desfăşurat la Piteşti, după ce a cedat în finală, 26-27 cu Universitatea Pitești. Alături de Claudia Nedelcu, Mădălina Oprică, Andreea Ciucanu, Diana Mada şi Mihaela Rebeca, jucătoare de la CSU Neptun Constanţa, au mai evoluat la Campionatul Universitar de handbal feminin 2019 următoarele sportive: Mădălina Conache, Mădălina Zamfirescu, Mădălina Toma, Mari Filip, Ana Maria Inculeț, Ana Maria Petrescu şi Ștefania Epureanu.