Uruguay a câştigat Grupa A

CM de fotbal Rusia 2018 / Grupa A, etapa a 3-a

Sport 25 Iunie 2018 / 19:07 1670 accesări
Portarul egiptean Essam El-Hadary a devenit cel mai vârstnic jucător de la un turneu final al Campionatului Mondial (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Ultimele două jocuri din etapa a treia a Grupei A de la Cupa Mondială din Rusia s-au încheiat cu victoriile Uruguay-ului şi Arabiei Saudite, sud-americanii ocupând primul loc în grupă, iar saudiţii evitând ultima poziţie.

URUGUAY - RUSIA 3-0

La Samara, Uruguay a învins la scor de forfait Rusia, echipa gazdă jucând din minutul 36 cu un om mai puţin, după eliminarea lui Smolnikov. Cele trei goluri ale sud-americanilor au fost reuşite de Luis Suarez, în minutul 10, Denis Cheryshev, în minutul 23, autogol şi Edinson Cavani, în minutul 90.

Scor final: Uruguay - Rusia 3-0.

Au evoluat următoarele formaţii - Uruguay (selecţioner: Oscar Tabarez): Muslera - Coates, Godin, Caceres - Nandez (73 Rodriguez), Vecino, Torreira, Betancur (63 De Arrascaeta), Laxalt - Luis Suarez, Cavani (90+3 Gomez); Rusia (selecţioner: Stanislav Cherchesov): Akinfeev - Smolnikov, A. Ignashevic, Kutepov, Kudriaşov - Gazinski (46 Kuziaev), Zobnin - Ceryshev (38 M. Fernandes), Miranchuk (60 Smolov), Samedov - Dzyuba. Cartonașe galbene: Bentancur / Gazinskiy, Smolnikov (2). Cartonaș roşu: Smolnikov (minutul 36). Meciul a fost arbitrat de Malang Diedhiou (Senegal).

ARABIA SAUDITĂ - EGIPT 2-1

În partida de la Volgograd, dintre Arabia Saudită - Egipt, am consemnat încă un record al Cupei Mondiale. La 45 ani şi 161 de zile, portarul egiptean Essam El-Hadary a devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat la un turneu final, el apărând şi o lovitură de la 11 metri executată de Al-Muwallad, în minutul 41. Egiptenii au deschis scorul prin Mohamed Salah, în minutul 22, iar saudiţii au egalat dintr-o altă lovitură de la 11 metri acordată de VAR şi fructificată de Salman Al-Faraj, în minutul 45+6. Iar lovitura de graţie a reuşit-o Al Dawsari, în minutul 90+5, care a profitat de lipsa de reacţie a fundaşilor egipteni.

Scor final: Arabia Saudită - Egipt 2-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Arabia Saudită (selecţioner: Juan Antonio Pizzi): Al Mosailem - Al Breik, O. Hawsawi, M. Hawsawi, Al Shahrani - Bahbri (65 Asiri), Al Faraj, Otayf, Al Moghawi, Al Dawsari - Al Muwallad (79 Al Shehri); Egipt (selecţioner: Hector Cuper): El Hadary - Fathy, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafi - Hamed, Elneny - M. Salah, Said (45+7 Warda), M. Trezeguet (81 Kahraba) - Mohsen (64 Ramadan). Cartonașe galbene: Gabr, Fathy. Meciul a fost arbitrat de Wilmar Roldan (Columbia).

Clasament final Grupa A: 1. URUGUAY 9p (golaveraj: 5-0), 2. RUSIA 6p (8-4), 3. Arabia Saudită 3p (2-7), 4. Egipt 0p (2-6). Rusia și Uruguay s-au calificat în optimi. Egipt şi Arabia Saudită au fost eliminate.

Luni seară, de la ora 21.00, sunt programate şi partidele din etapa a treia a Grupei B: Spania - Maroc (la Kalinigrad; în direct la TVR 1 și TVR HD) şi Iran - Portugalia (la Saransk; în direct la TVR 2).

Clasament GRUPA B: 1-2. Portugalia şi Spania 4p (4-3), 3. Iran 3p (1-1), 4. Maroc 0p (0-2). Maroc este eliminată.

În optimile de finală, întâlnirile dintre echipele calificate din Grupele A şi B vor fi următoarele - sâmbătă 30 iunie, ora 21.00: Uruguay (locul 1 din Grupa A) - locul 2 din Grupa B (la Sochi); duminică 1 iulie, ora 17.00: Rusia (locul 2 din Grupa A) - locul 1 din Grupa B (la Moscova, stadionul „Luzhniki”).