Uruguay este în sferturi, Portugalia lui Cristiano Ronaldo pleacă acasă

CM de fotbal Rusia 2018 / Optimi de finală: URUGUAY - PORTUGALIA 2-1

Sport 30 Iunie 2018 / 23:02 718 accesări
Edinson Cavani a fost eroul sud-americanilor în partida de sâmbătă (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Franţa - Uruguay va fi prima partidă din sferturile de finală ale turneului final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, confruntarea fiind programată vineri, 6 iulie, de la ora 17.00, la Novgorod. Sâmbătă seară, la Sochi, Uruguay a eliminat Portugalia lui Cristiano Ronaldo, astfel că, după Lionel Messi, încă o vedetă a fotbalului mondial pleacă acasă mai devreme din Rusia decât şi-ar fi dorit. Edinson Cavani a înscris primul gol în minutul 7, fructificând o centrare a lui Luis Suarez, cel care a fost la un pas de 2-0 în minutul 22, după o lovitură liberă. După pauză, Pepe a egalat în minutul 55, în urma unui corner, dar acelaşi Edinson Cavani a reuşit o super-execuţie în minutul 62 şi Uruguay a obţinut victoria şi biletele pentru sferturi.

Scor final: Uruguay - Portugalia 2-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Uruguay (selecţioner: Oscar Tabarez): Muslera - M. Caceres, Godin (cpt.), J.M. Gimenez, Laxalt - N. Nandez (80 C. Sanchez), L. Torreira, Vecino, Betancur (63 C. Rodriguez) - Cavani (74 Stuani), Luis Suarez; Portugalia (selecţioner: Fernando Santos): Rui Patricio - R. Pereira, Pepe, J. Fonte, R. Guerreiro - B. Silva, William Carvalho, Adrien Silva (65 Quaresma), Joao Mario (84 M. Fernandes) - Guedes (74 Andre Silva), Cr. Ronaldo (cpt.). Cartonaș galben: Cr. Ronaldo. Meciul a fost arbitrat de Cesar Ramos (Mexic).