Vamos, vamos, Argentina!

CM de fotbal Rusia 2018 / Grupa D, etapa a 3-a

Sport 26 Iunie 2018 / 23:18 940 accesări
Golul înscris de Lionel Messi a deschis drumul spre calificarea Argentinei în optimi (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Lionel Messi a marcat golul cu numărul 100 la actuala ediţie a Cupei Mondiale, iar sud-americanii continuă cursa în Rusia după încheierea partidelor din Grupa D. Argentina a învins greu Nigeria, iar Croaţia a dispus de Islanda, astfel că vicecampioana mondială nu pleacă acasă.

NIGERIA - ARGENTINA 1-2

La Sankt Petersburg, Argentina a deschis scorul prin Messi, în minutul 14, tot el trimiţând mingea în bară, din lovitură liberă, în prima repriză. Faultul inutil comis în careu de Mascherano a permis Nigeriei să egaleze în minutul 51, din penalty, prin Moses, iar golul victoriei „pumelor” a fost reuşit de fundaşul Marcos Rojo, în minutul 86.

Scor final: Nigeria - Argentina 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Nigeria (selecţioner: Gernot Rohr): Uzoho - Balogun, Ekong, Omeruo (90 Iwobi) - Moses, Etebo, Obi Mikel, Ndidi, Idowu - Musa (90+2 Nwankwo), Iheanacho (46 Ighalo); Argentina (selecţioner: Jorge Sampaoli): Armani - Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico (80 Kun Aguero) - Enzo Perez (61 Pavon), Mascherano, Banega - Messi, Higuain, Di Maria (72 Meza). Cartonașe galbene: Mascherano, Messi / Balogun, Obi Mikel. Meciul a fost arbitrat de Cuneyt Cakir (Turcia).

ISLANDA - CROAŢIA 1-2

La Rostov-pe-Don, Croaţia a câştigat şi ultima partidă din grupă, acumulând punctajul maxim. Badelj a înscris primul gol, în minutul 53, după care islandezii au egalat dintr-o lovitură de la 11 metri fructificată de Gylfi Sigurdsson, în minutul 76. Dar ultimul cuvânt l-au avut croaţii, prin Ivan Perisic, autorul golului din minutul 90.

Scor final: Islanda - Croaţia 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Islanda (selecţioner: Heimir Hallgrimsson): Halldorsson - Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson (71 Sigurdarson), Magnusson - J. Gudmundsson, Bjarnason (90 Traustason), G. Sigurdsson, Gunnarsson, Hallfredsson - Finnbogason (85 A. Gudmundsson); Croaţia (selecţioner: Zlatko Dalic): Kalinic - Jedvaj, Corluka, Caleta - Car, Pivaric - Kovacic (82 Rakitici), Badelj - Pjaca (70 Lovren), Modric (65 Bradaric), Perisic - Kramaric. Cartonașe galbene: Hallfredsson, Finnbogason, Saevarsson / Pjaca, Jedvaj. Meciul a fost arbitrat de Antonio Mateu (Spania).

Clasament final Grupa D: 1. CROAŢIA 9p (golaveraj: 7-1), 2. ARGENTINA 4p (3-5), 3. Nigeria 3p (3-4), 3. Islanda 1p (2-5). Croaţia și Argentina s-au calificat în optimi. Nigeria şi Islanda au fost eliminate.

Programul duelurilor din optimile de finală dintre formaţiile calificate din Grupele C şi D - sâmbătă 30 iunie, ora 17.00 (la Kazan): Franţa (locul 1 din Grupa C) - Argentina (locul 2 din Grupa D); duminică 1 iulie, ora 21.00 (la Novgorod): Croaţia (locul 1 din Grupa D) - Danemarca (locul 2 din Grupa C).