Venus Williams - Caroline Wozniacki, finala Turneului Campioanelor

Tenis de câmp / Duminică, la Singapore

Sport 28 Octombrie 2017 / 18:24 1073 accesări
La 37 de ani, Venus Williams va lupta pentru câştigarea trofeului la Singapore

Americanca Venus Williams, locul 5 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala Turneului Campioanelor la Singapore. În a doua semifinală, Venus Williams a învins-o, cu scorul de 6-7 (3/7), 6-2, 6-3, pe Caroline Garcia (Franţa, locul 8 WTA), după două ore şi 32 de minute de joc. În finala programată duminică, de la ora 13.30 (în direct la Digi Sport 2), Venus Williams o va întâlni pe daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA, care s-a impus în prima semifinală, disputată tot sâmbătă, trecând de Karolina Pliskova (Cehia, locul 3 WTA), cu scorul de 7-6 (11/9), 6-3, după o oră şi 56 de minute de joc.

Va fi a opta confruntare dintre Venus Williams şi Caroline Wozniacki, americanca obţinând victoria în cele şapte meciuri desfăşurate până în prezent între cele două tenismene. În vârstă de 37 de ani, Venus Williams a câştigat Turneul Campioanelor în 2008, în timp ce Wozniacki (27 de ani) a pierdut singura finală pe care a disputat-o la această competiţie, în 2010.

În urma eliminării în semifinale a Karolinei Pliskova, Simona Halep va încheia anul pe primul loc WTA, urmată de jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza. Pliskova se află pe locul 3, dar cehoaica va fi întrecută de Wozniacki sau de Venus Williams.