Vettel a câștigat Marele Premiu al Braziliei

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 13 Noiembrie 2017 / 08:23 970 accesări
Sebastian Vettel a obținut a treia victorie din carieră la Interlagos

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, disputat pe circuitul Interlagos, fiind însoțit pe podium de finlandezii Valtteri Bottas (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari). Deja câștigător al titlului mondial, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a plecat de pe ultima poziție a grilei de start, însă a recuperat spectaculos mai multe poziții și a încheiat al patrulea, reușind la un moment dat să ajungă și în fruntea plutonului! Vettel a obținut al treilea său succes la Interlagos, al patrulea din 2017 și al 47-lea din carieră.

Au mai terminat în puncte olandezul Max Verstappen (Red Bull), australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), brazilianul Felipe Massa (Williams), aflat la ultima cursă din carieră în fața propriilor suporteri, spaniolul Fernando Alonso (McLaren-Honda), mexicanul Sergio Perez (Force India) și germanul Nico Hulkenberg (Renault). Massa, în vârstă de 36 de ani, a fost vicecampion mondial în 2008.

Vettel a fost al doilea pe grila de start, după Bottas și înaintea lui Raikkonen și Verstappen. Germanul l-a depășit în primul viraj pe rivalul de la Mercedes, apoi a condus în majoritatea timpului. A avut ceva emoții doar când Hamilton a ajuns lider, după ce britanicul a făcut o cursă extraordinară de recuperare și după ce piloții din frunte au intrat la standuri.

Plecat de la boxe din cauza unui accident suferit în calificări, Hamilton a profitat de mai multe accidente survenite în primul tur, soldate cu trei abandonuri și cu intrarea pe pistă a mașinii de siguranță, dar și de faptul că Daniel Ricciardo, locul 14 pe grilă din cauza unei penalizări, a avut și el probleme, fiind nevoit să treacă pe la standuri.

Noul campion mondial era pe locul 14 când s-a reluat cursa, în turul 6/71, apoi în turul 9 a ajuns în Top 10, în turul 21 în Top 5, iar la jumătatea cursei era lider. Faptul că a schimbat pneurile după intervenția safety car-ului în primul tur nu l-a ajutat să meargă așa până la capăt, astfel că a fost nevoit să treacă pe la boxe încă o dată, în turul 44. Remarcabil este faptul că între Vettel și Hamilton au fost la final mai puțin de 5,5 secunde, deși britanicul a plecat de la boxe.

Ultima etapă a sezonului, Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, va avea loc pe 26 noiembrie.