Vettel se impune în prima cursă a sezonului

Auto, Formula 1 / GP Australia

Sport 25 Martie 2018 / 15:47 679 accesări
Sebastian Vettel a obținut a 48-a victorie din carieră

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câştigat Marele Premiu al Australiei, prima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 ediţia 2018, care a avut loc duminică pe circuitul „Albert Park” din Melbourne. La capătul celor 58 de tururi de pistă, Vettel l-a depășit cu peste cinci secunde pe marele său rival de la Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, deţinătorul titlului mondial, poziţia a treia fiind ocupată de celălalt pilot al scuderiei Ferrari, finlandezul Kimi Raikkonen. Favoritul gazdelor, australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) s-a clasat pe poziţia a patra, urmat de spaniolul Fernando Alonso (McLaren). Cursa a fost marcată de abandonurile celor două monoposturi Haas, pilotate de danezul Kevin Magnusssen şi de francezul Romain Grosjean, după o eroare în schimbarea pneurilor, în momentul în care cei doi se aflau pe locurile 4 şi 5. Aceasta este a 48-a victorie şi, totodată, al 100-lea podium din cariera lui Sebastian Vettel, care s-a impus şi anul trecut în Australia, tot în faţa lui Hamilton.

Cea de-a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc la 8 aprilie, în Bahrain. Clasamentul final al Grand Prix-ului Australiei: 1. Sebastian Vettel (Ferrari) în 1h 29.33,383; 2. Lewis Hamilton (Mercedes) la 5,036; 3. Kimi Raikkonen (Ferrari) la 6,309; 4. Daniel Ricciardo (Red Bull); 5. Fernando Alonso (McLaren); 7. Max Verstappen (Red Bull); 8. Niko Hulkenberg (Renault); 9. Stoffel Vandoorne (McLaren); 10. Carlos Sainz Jr. (Renault).