Victorie categorică pentru tricolori la Erevan

Fotbal / Preliminariile CM 2018: ARMENIA - ROMÂNIA 0-5

Sport 08 Octombrie 2016 / 20:57 682 accesări
Răzvan Marin,  jucătorul Viitorului, a debutat cu gol în tricoul naţionalei de seniori

Răzvan Marin, jucătorul Viitorului, a debutat cu gol în tricoul naţionalei de seniori

Cu doi jucători de la FC Viitorul în formula de start, Romario Benzar şi Răzvan Marin, reprezentativa de fotbal a României a obţinut, sâmbătă seară, la Erevan, un succes categoric, uitând rapid de rezultatul de egalitate din prima etapă a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din Rusia. Întâlnirea cu Armenia a început practic de la scorul de 3-0 pentru tricolori, golurile echipei noastre fiind marcate în primele 12 minute de joc.

Prima reuşită i-a aparţinut lui Bogdan Stancu, din penalty, în minutul 4, după un henț comis pe linia porții de Gor Malayan, care şi a fost eliminat. Cu un om în plus, tricolorii s-au dezlănţuit, iar Adi Popa, lansat perfect de Nicolae Stanciu, a înscris în minutul 10. Aflat la meciul de debut în naţionala de seniori, Răzvan Marin a punctat în minutul 12, cu un șut perfect de la marginea careului. Răzvan Marin a fost la un pas de o dublă în minutul 25, iar tabela de marcaj s-a modificat pentru a patra oară în minutul 29, Nicolae Stanciu trecându-şi şi el numele pe lista marcatorilor, după o pasă a lui Bogdan Stancu.

În repriza a doua, în minutul 50, Răzvan Marin a şutat periculos şi mingea a şters bara laterală, pentru ca în minutul 59 mijlocaşul Viitorului să-l lanseze perfect pe Chipciu şi scorul a devenit 5-0 pentru formaţia noastră, rezultat consemnat şi la finalul partidei.

Au evoluat următoarele formaţii - Armenia (selecţioner Varujan Sukiasyan): Beglaryan - Mkoyan, Haroyan, Andonian (39 Voskanyan), Hayrapetyan - Grigoryan, Malakyan - Özbiliz (64 Hovhannisyan), Pizzelli (cpt.), Manoyan - Pogosyan (33 Muradyan); România (selecţioner Christoph Daum): Tătăruşanu - Benzar, Săpunaru, Dr. Grigore (cpt.), Latovlevici - R. Marin, Hoban - Adi Popa, N. Stanciu (82 Bicfalvi), Chipciu (67 D. Rotariu) - B. Stancu (57 Keșerü). Cartonaşe galbene: Grigoryan. Eliminat: Malakyan (min. 3). Meciul a fost arbitrat la centru de rusul Vladislav Bezborodov.

Tot sâmbătă, în grupa E, Muntenegru a învins Kazahstanul, cu scorul de 5-0 (Tomašević 24, N. Vukčević 59, Jovetić 64, Bećiraj 73, Savić 78). Partida Polonia - Danemarca va începe la ora 21.45 (în direct la Digi Sport 2).

Clasament grupa E: 1-2. ROMÂNIA şi Muntenegru 4p (golaveraj: 6-1), 3. Danemarca 3p (1-0), 4. Polonia 1p (2-2), 5, Kazahstan 1p (2-7), 6. Armenia 0p (0-6).

Următorul meci al tricolorilor este programat marţi, 11 ocombrie, de la ora 19.00 (în direct la TVR 1), la Astana, împotriva Kazahstanului, în etapa a treia a grupei E.

AZERBAIDJAN A ÎNVINS NORVEGIA

Alte rezultate înregistrate sâmbătă, în preliminariile CM 2018 - GRUPA C: Azerbaidjan - Norvegia 1-0 (Medvedev 11). De la ora 21.45 vor avea loc întâlnirile Germania - Cehia (în direct la Digi Sport 3) şi Irlanda de Nord - San Marino. Clasament: 1. Azerbaidjan 6p (2-0), 2. Germania 3p (3-0), 3-4. Cehia și Irlanda de Nord 1p (0-0), 5. San Marino 0p (0-1), 6. Norvegia 0p (0-4).

GRUPA F: Anglia - Malta 2-0 (Sturridge 29, Alli 38). De la ora 21.45 se vor disputa partidele Scoția - Lituania şi Slovenia - Slovacia. Clasament: 1. Anglia 6p (3-0), 2. Scoția 3p (5-1), 3-4. Slovenia și Lituania 1p (2-2), 5. Slovacia 0p (0-1), 6. Malta 0p (1-7).