Victorie cu emoții pentru Croația

Handbal masculin / Campionatul European din Croația

Sport 19 Ianuarie 2018 / 15:26 561 accesări
Cu șase goluri înscrise, Andrei Yurynok a fost golgheterul Belarusului în meciul cu Croația

Deși era socotită mare favorită la titlul european, alături de Franța, Croația a dezamăgit în jocurile disputate până acum la Campionatul European de handbal masculin din Croația! Învinsă clar de Suedia în faza întâi, Croația s-a chinuit cu Belarus, teoretic cea mai slabă echipă din faza semifinală. A fost 23-23, cu două minute înainte de final, apoi croații au înscris de două ori în ultimul minut și au obținut o victorie necesară pentru a rămâne în cursa pentru semifinale. Norvegia a învins lejer Serbia și speră să repete performanța de la Campionatul Mondial, unde a ajuns în finală!

Rezultate de joi seară - grupa I: Serbia - Norvegia 27-32, Croația - Belarus 25-23. Clasament: 1. Norvegia 4p, 2. Suedia 4p, 3. Croația 4p, 4. Franța 4p, 5. Belarus 0p, 6. Serbia 0p.

Programul partidelor - vineri: Germania - Cehia (GRUPA II, ora 19.15), Slovenia - Danemarca (GRUPA II, ora 21.30); sâmbătă: Suedia - Franța (GRUPA I, ora 19.15), Croația - Norvegia (GRUPA I, ora 21.30); duminică: Germania - Danemarca (GRUPA II, ora 19.15), Macedonia - Spania (GRUPA II, ora 21.30).