Victorie de adio pentru campioana mondială en titre

Fotbal / Turneul final al CM, Grupa B

Sport 24 Iunie 2014 / 00:00 398 accesări

Olanda a câştigat Grupa B cu trei victorii din tot atâtea posibile, deşi, înaintea turneului final al Campionatului Mondial, mulţi specialişti nu o vedeau trecând în optimile de finală! În schimb, Spania, campioana mondială en titre, a încheiat cu un succes de orgoliu întrecerea din Brazilia, dar ratarea calificării în optimi rămâne o contraperformanţă greu de uitat.

OLANDA - CHILE 2-0 (Fer 77, Depay 90+2). Ultimul meci al Olandei din grupă, cel cu Chile, disputat ieri, la Sao Paulo, nu a fost unul strălucit, lucru explicabil dacă ne gândim că ambele echipe s-au menajat pentru faza următoare. Prima repriză a fost chiar plictisitoare, cu o posesie zdrobitoare a sud-americanilor (68%!) şi cu o singură ocazie de gol - Robben, în min. 40, după o cursă de jumătate de teren. Repriza a doua a fost mai animată, chilienii forţând înscrierea unui gol care să le aducă şefia grupei şi evitarea Braziliei în optimi. Dar cei care au înscris au fost olandezii, pe final de meci, mai întâi prin Fer, în min. 77, după o centrare perfectă a lui Janmaat, şi apoi prin Depay, în al doilea minut al prelungirilor, după o nouă cursă solitară a lui Robben, care a fost desemnat jucătorul meciului. Scor final: Olanda - Chile 2-0.

Au evoluat - Olanda (antrenor Louis van Gaal): Cillessen - Janmaat, De Vrij, Vlaar, Blind - Wijnaldum, De Jong, Kuyt (89 Kongolo) - Robben (cpt.), Sneijder (75 Fer), Lens (66 Depay); Chile (antrenor Jorge Sampaoli): Bravo (cpt.) - Medel, Silva (70 Valdivia), Jara - Isla, Diaz, Gutierrez (46 Beausejour), Aranguiz, Mena - Alexis Sanchez, Vargas (81 Pinilla). Cartonaşe galbene: Blind / Silva. Partida a fost arbitrată la centru de Bakary Gassama (Gambia).

AUSTRALIA - SPANIA 0-3 (David Villa 36, F. Torres 69, Juan Mata 82). Tot ieri, la Curitiba, campioana mondială en titre, Spania, a dorit foarte mult să părăsească turneul final al Campionatului Mondial din Brazilia cu capul sus. În confruntarea cu Australia, spaniolii au dominat în prima repriză şi au intrat la cabine în avantaj. Totuşi, prima ocazie clară de gol a apărut abia la jumătatea reprizei, în min. 23, atunci când Jordi Alba a şutat şi portarul Ryan a fost la post. Reduta australiană a cedat în min. 36, după o pasă perfectă în adâncime a lui Iniesta pentru Juanfran şi o nouă pasă spre David Villa, atacantul spaniol trimiţând spectaculos balonul, cu câlcâiul, în poartă. De remarcat faptul că David Villa, desemnat omul meciului, a marcat şapte dintre ultimele 11 goluri ale Spaniei la turneele finale ale CM, iar următoarea echipă la care va evolua până în iarnă va fi Melbourne City, din Australia. În repriza a doua, în min. 69, Iniesta, aflat la meciul 100 în tricoul naţionalei iberice, a dat o nouă pasă “luminoasă” şi Fernando Torres a majorat avantajul ibericilor. Rezultatul final al partidei, 3-0 în favoarea Spaniei, a fost stabilit de Juan Mata, în min. 82.

Au evoluat - Australia (antrenor Ange Postecoglou): Ryan - McGowan, Spiranovic, Wilkinson, Davidson - McKay, Jedinak (cpt.), Bozanic (72 Bresciano) - Leckie, Taggart (46 Halloran), Oar (61 Troisi); Spania (antrenor Vicente del Bosque): Pepe Reina - Juanfran, Albiol, Sergio Ramos (cpt.), Jordi Alba - Xabi Alonso (83 David Silva), Iniesta, Koke - Cazorla (68 Fabregas), F. Torres, David Villa (56 Juan Mata). Cartonaşe galbene: Spiranovic, Jedinak / Sergio Ramos. Partida a fost arbitrată la centru de Nawaf Abdulla (Bahrain).

Clasament final Grupa B: 1. OLANDA 9p (golaveraj: 10-3), 2. CHILE 6p (5-3), 3. Spania 3p (4-7), 4. Australia 0p (3-9).