Victorie europeană la opt goluri diferenţă pentru HC Dobrogea Sud

Handbal masculin / EHF European League

Sport 29 August 2020 / 22:59 1084 accesări

Ionuţ Nistor a fost principalul marcator al echipei constănţene

Portarul Ionuţ Iancu a avut mai multe intervenţii salvatoare

HC Dobrogea Sud Constanţa a câştigat sâmbătă, 29 august, în Sala Sporturilor din Constanţa, partida din manşa tur a primului tur preliminar din EHF European League, fosta EHF Cup, trecând cu scorul 26-18 (11-8) de formaţia rusă HC Victor Stavropol. Acest succes la opt goluri diferenţă oferă speranţe mari la calificarea în turul al doilea al competiției pentru HCDS.

„Nu a fost ușor să înfrângem rezistența rușilor, care au stat aproape de noi în prima repriză, încheiată cu un avantaj de numai 3 goluri, 11-8. Iancu și Nistor au fost în mare formă, Șandru a dirijat bine atacurile, iar Komogorov s-a remarcat la debut cu 4 torpile în poarta conaționalilor săi. Nistor a marcat din toate pozițiile: pe contraatac, din extremă și de la 7 metri, reușind în total 11 goluri! Apărarea a funcționat bine după pauză și am accelerat la 17-10, în minutul 40.

Diferența a crescut la 10 goluri, 26-16, dar nervii au cedat pe final, când i-am pierdut pe Chikovani și Nikolic, ambii eliminați cu cartonaș roșu, primul după o altercație cu Tcokol (și el eliminat), al doilea pentru un fault tare pe semicerc. Din păcate, George Buricea nu a putut evolua din cauza unei accidentări. Președintele clubului, Rudi Stănescu, a stat pe banca tehnică, el fiind noul antrenor cu portarii al echipei. Meciul cu HC Stavropol a marcat și debutul oficial al centrului turc Onur Ersin, a interului stânga croat Alen Blazevic și a interului dreapta muntenegrean Igor Radojevic”, a notat site-ul oficial al HCDS.

Au evoluat pentru HC Dobrogea Sud (antrenori Djordje Cirkovic, George Buricea şi Rudi Stănescu): Iancu şi Vasile - Nistor 11 goluri (5x7m), Komogorov 4g, Andrei 3g, Șandru 2g, Chikovani 2g, Radojevic 1g, Susanu 1g, Simovic 1g, Nikolic 1g, Ilie, Onur, Chiuffa şi Blazevic.

DECLARAŢII DUPĂ MECI

„A fost un început greu, primul meci oficial după atâtea luni. Mă bucur că am câștigat, nu am făcut-o la o diferență atât de mare pe cât ne-am fi dorit, dar asta e… Mai avem de luptat și în Rusia. Dar mergem acolo să câștigăm!” - Ionuț Nistor.

„Mă bucur că și eu am intrat bine în joc bine și ceilalți băieți. Vă dați seama că după atâta pauză aveam poftă mare de handbal, toată lumea și-a dorit să intre pe teren să demonstreze. Mă bucur că am arătat că suntem o echipă. E adevărat că se putea câștiga la o diferență un pic mai mare, dar suntem încrezători, mergem acolo să câștigăm și să ne întoarcem cu calificarea” - Ionuț Iancu.

Meciul retur dintre HCDS şi este programat la 6 septembrie, la Rostov pe Don.

Tot sâmbătă, în aceeaşi fază a competiţiei, Potaissa Turda a cedat în partida cu HRK Gorica (Croaţia), scor 24-26 (12-11). Returul va avea loc la 5 septembrie.