Victorie extraordinară a handbalistelor tricolore la Jocurile Olimpice!

Vineri seara, în partida cu Spania

Sport 12 August 2016 / 22:10 1734 accesări

Naționala feminină de handbal a României a învins formația Spaniei. cu scorul de 24-21 (13-11), vineri seară, în Grupa A de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro și păstrează șanse de calificare în sferturile de finală.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu nouă goluri, iar Geiger a punctat de cinci ori. De cealaltă parte, Nerea Pena şi Alexandrina Cabral au înscris de câte patru ori pentru Spania.

Tricolorele au făcut cea mai bună repriză de la această ediţie a Jocurilor Olimpice. Cristina Neagu a avut cinci goluri în prima parte, iar Paula Ungureanu a avut un procentaj excelent în poartă, 42%. După primele minute de joc din repriza secundă, România se distanţase la 17-11. În numai nouă minute, Spania a egalat la 18, graţie unor intercepţii în apărare şi a unor contraatacuri devastatoare. Au urmat trei intervenţii superbe din situaţie de unu la unu pentru Ungureanu, şi echipa noastră a revenit în avantaj, fără a mai ceda până la final.

România: Ionica Munteanu, Paula Ungureanu (portari), Gabriella Szucs, Melinda Geiger (5 goluri), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (9), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean Elisei, Oana Manea, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper (2); Antrenor: Tomas Ryde.

Spania: Navarro, Zoqbi (portari), Lopez, Martin (4 goluri), Alberto, Mangue (2), Aguilar, Chavez (2), Pinedo (2), Pena (4), Gonzalez (1), Elorza (1), Egozkue (1), Cabral (4); Antrenor: Jorge Duenas.

În urma acestui rezultat, România ocupă locul 3 în grupa A, cu patru puncte. A fost a doua victorie consecutivă pentru "tricolore", după 25-21 cu Muntenegru. România a pierdut primele două meciuri din grupă, 19-23 cu Angola şi 13-26 cu Brazilia.

În ultima întâlnire din grupă, decisivă pentru calificarea în sferturi, România va juca împotriva Norvegiei, duminică, 14 august. Handbalistele antrenate de către Tomas Ryde au nevoie de cel puţin un egal în partida cu nordicele pentru a accede în faza următoare.